Nedjelja, 16 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužiteljica Ozrenka Nešković uložila je 31 materijalni dokaz, kojima želi pobiti tvrdnje Odbrana da su civili u selu Jasenica zbog bezbjednosnih rizika držani u zatočeništvu od septembra 1995. do sredine jula 1996. godine.

Među uloženim dokazima su analiza vojne operacije “Sana 95”, redovni borbeni izvještaji komande Petog korpusa Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) iz septembra i novembra 1995. godine, te zahtjevi za formiranje policijskih organa u Bosanskom Petrovcu i Jasenici.

Uložen je i niz depeša Državne bezbjednosti iz Prijedora o defanzivnim dejstvima Vojske Republike Srpske (VRS) i odlasku stanovništva.

Odbrane optuženih imale su prigovore na autentičnost i relevantnost određenih dokaza.

Za nezakonito zatvaranje civilnog stanovništva, ubistvo, nečovječno postupanje, nanošenje tjelesnog i duševnog bola sudi se Jadranku Šaranu, nekadašnjem načelniku Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bosanska Krupa, Samiru Šabiću, bivšem komandiru Policijskog odjeljenja u Jasenici, i Zijadu Kadiću, nekadašnjem policajcu u Jasenici.

Nastavak suđenja planiran je za 28. novembar.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Svjedok tvrdi da je optuženi pucao iz škorpiona
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je optuženi Šerif Patković pucao u Zvonka Rajića nakon što je bio ranjen prilikom pokušaja bijega.
Peulić i ostali: Uloženi nalazi o obradi posmrtnih ostataka
Vještakinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine prezentovala je nalaze obrade posmrtnih ostataka pronađenih na području Kotor-Varoši.
Bužimkić i ostali: Ukopavanje tijela na Perni
Milić i ostali: Prevoz ljudi iz Bratunca u Petkovce
Ličina i ostali: Nisu vidjeli povrede na zatvoreniku Stabandži