Bogdanović i ostali: Hronologija događaja s vrha
Tužilac Edin Muratbegović je u spis uložio zapisnike, stenograme, smjernice, zabilješke, odluke i uputstva sa sjednica Srpske demokratske stranke (SDS) i Skupštine srpskog naroda u BiH održanih od januara 1991. do maja 1992. godine.
Ovi dokumenti, kako je navodio tužilac, govore o stvaranju paralelnih vlasti srpskog stanovništva na lokalnom nivou, proglašenju srpskih regija, strateškim ciljevima te djelovanju srpskog naroda.
“Mi ovdje namjeravamo dokazati zločin protiv čovječnosti. Želimo predstaviti hronologiju događaja koji su prethodili događajima za koje se terete optuženi. Donosio se niz diskriminatorskih odluka koje su se provodile na lokalnom nivou”, kazao je Muratbegović.
Odbrane su prigovorile na ove dokumente kao nerelevantne.
“Nije mi jasno kako se ovim dokazuje širok i sistematičan napad ako se optuženim na teret stavlja period od aprila 1992. do decembra 1994. godine. Nerelevantno je šta se dešavalo prije toga. Njima se ne stavlja na teret veza sa SDS-om”, rekla je Tatjana Savić, braniteljica prvooptuženog Bogdanovića.
Miodrag Stojanović, branilac Milana Đokića, usprotivio se uvrštavanju stenograma u kojima Tužilaštvo ističe izjave poslanika. Prema Stojanoviću, poslanici mogu govoriti šta hoće, ali to ne može biti dokaz.
Bogdanović, Đokić, kao i Ljubiša Ikić, Branislav Trišić, Zoran Tanasić, Žarko Milanović, Mladen Krajišnik, Savo Mršić, Milivoje Čobić i Milan Marković optuženi su za učešće u nezakonitom privođenju, maltretiranju, premlaćivanju i ubistvima civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje.
Prema optužnici, oni su bili komandiri te pripadnici aktivnog i rezervnog sastava Stanice milicije u Janji.
Na suđenju je saslušan i vještak medicinske struke Radomir Benović, koji je konstatovao da svjedok Tužilaštva Muhamed Bilalić ne može doći u sudnicu zbog zdravstvenog stanja.
Vještak je kazao da svjedok nije ni fizički ni psihički sposoban da svjedoči. Na pitanje tužioca Muratbegovića da li je svjedok bio sposoban 2014. godine, vještak je odgovorio da vjerovatno nije ni tada, ali da ne može biti siguran jer mu nije dostavljena medicinska dokumentacija iz 2013. kada je svjedok bio u bolnici.
Tužilac je ostao kod prijedloga za čitanje Bilalićevog iskaza iz 2014. godine, predloživši da budu saslušani inspektori koji su ga saslušali, s obzirom da je vještak rekao da bi običan sagovornik mogao primijetiti kakvo je stanje svjedoka.
Odbrane su se protivile čitanju ovog iskaza, a Sudsko vijeće će odluku donijeti naknadno, nakon što sasluša predložene inspektore.
Suđenje se nastavlja 1. novembra.