Nedjelja, 28 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U sudski spis je uloženo oko 50-ak materijalnih dokaza među kojima su i naredbe koje je izdao Buza kao komandant Samostalnog prozorskog bataljona, čime Državno tužilaštvo želi pokazati da je optuženi imao kontrolu i ovlasti nad vojskom i vojnom policijom.

Uloženi su i izvještaji Ujedinjenih naroda i UNPROFOR-a o, kako je navedeno, “masakru na Uzdolu” počinjenom 15. i 16. septembra 1993. godine.

Tužiteljica Sanja Jukić u spis je uvrstila i dopis Alije Izetbegovića u kojem se traže informacije kao i dopis Vrhovne komande Armije BiH u kojem se traži provođenje istrage o dešavanjima u Uzdolu.

Za zločin u Uzdolu Tužilaštvo BiH tereti Envera Buzu, bivšeg komandanta Samostalnog bataljona Prozor ABiH. Prema optužnici, pripadnici Samostalnog bataljona su, pod kontrolom optuženog, u septembru 1993. izvršili napad na stanovništvo sela Uzdol i zaselaka Zelenika i Rajiči, te ubili 27 civila hrvatske nacionalnosti.

Suđenje će se nastaviti 23. oktobra, za kada je planirano saslušanje prvih svjedoka Odbrane.

 

Najčitanije
Saznajte više
sudnica
Ninković: Trajno narušeno zdravstveno stanje optuženog
Vještaci medicinske struke su u okviru redovne kontrole zdravstvenog stanja zaključili da Milan Ninković, koji je optužen za zločine u Doboju i Tesliću, nije sposoban za suđenje.
Ličina i ostali: Odbrane traže oslobađanje zbog kontradiktornih izjava svjedoka
Odbrane Sime Ličine i Nedeljka Pilipovića zatražile su oslobađajuću presudu, uz ocjenu da Tužilaštvo nije dokazalo da su, kao pripadnici Vojne policije, počinili zločine nad zatočenicima u Vatrogasnom domu u Bosanskom Novom.
Talić i ostali: Premlaćivani uz glasnu muziku