Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Besim Ibišević, bivši predsjednik Skupštine opštine Srebrenica, kazao je da je na ovoj funkciji bio do 17. aprila 1992. godine, kada je otišao u Tuzlu, gdje je čuo o dešavanjima u selu Rešagići.

“U Tuzli sam čuo da su Rešagići deportirani, kao i sva okolna sela u kojima su živjeli Bošnjaci, i da su spaljena. Rečeno mi je da su to radile komšije Srbi. Više ljudi čije su kuće popaljene u Rešagićima mi je ovo pričalo”, posvjedočio je Ibišević.

Slavko Milovanović, bivši pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Skelani, tereti se da je 8. maja 1992. godine učestvovao u napadu na selo Rešagići (općina Srebrenica) i naredio paljenje kuća, iz kojih su žene i djeca bili primorani izaći.

Svjedok je ispričao da je 8. maja 1992. godine njegov brat Nedžad uhapšen prilikom povratka iz Bajne Bašte u Srbiji i da je sproveden u Policijsku stanicu Skelani, odakle je istu večer odveden na Drinu, na strijeljanje.

“Brat mi je pričao da je tu noć uhapšeno 17 ili 18 Bošnjaka i da su ih po dvojicu odvodili na Drinu, ubijali i bacali s mosta. Moj brat je udario glavom ovog policajca koji ga je vodio, jer su mu ruke bile vezane žicom, skočio je u Drinu i tako se spasio”, istakao je Ibišević.

Suđenje će se nastaviti 5. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao