Ponedjeljak, 2 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vojni vještak Milomir Savčić je kazao da komandanti bataljona imaju pravo komandovanja svim jedinicama koje su pridodate bataljonu prilikom vojne akcije, te da je odgovoran za rad, bezbjednost kao i borbenu gotovost.

Kako je rekao Savčić, komandant bataljona također ima dužnost da istraži nezakonita i krivična djela koja su definisana Zakonom o oružanim snagama.

“Komandant bataljona donosi odluke i izdaje naredbe… Mensur Đakić je u Bukviku u septembru 1992. godine, de facto i de jure obavljao poslove komandanta Prvog bataljona 108. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i rukovodio vojnom akcijom u Bukviku”, kazao je vještak.

Savčić je izjavio da je Đakić posmatrao izvršenje ubistva tri ranjena lica srpske nacionalnosti, propustivši kazniti, utvrditi odgovornost kao i sankcionisati izvršioce ubistva. Komandant bataljona, kako je rekao, dužan je, čak i da čuje, poduzeti potrebne mjere.

Vještak je naveo da je do zaključka da je Đakić posmatrao ubistvo tri osobe donio na osnovu iskaza svjedoka Optužbe Šefketa Lubinovića. Član Sudskog vijeća Darko Samardžić mu je skrenuo pažnju da nije zadatak vještaka da cijeni iskaze svjedoka, već da kaže o zadacima komandanta bataljona.

Tužilaštvo BiH tereti Mensura Đakića i Begzada Kajtazija za zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u septembru 1992. u selu Bukvik.

Đakić se tereti da, kao komandant Prvog bataljona 108. brigade HVO-a Bosanska Posavina, 15. septembra 1992., nije spriječio vojnika da ubije tri osobe srpske nacionalnosti, a nakon toga je propustio da kazni počinioca.

Kajtazi je optužen da je istog dana, pucajući iz automatske puške, ubio dvije žene srpske nacionalnosti – Milku i Radojku Brestovački.

Suđenje se nastavlja 23. augusta iznošenjem završnih riječi.

Najčitanije
Saznajte više
Muhamed Ibrahimović: “Svi ćete doći na red”
Na suđenju za zločine na području Livna, svjedok Državnog tužilaštva je ispričao kako je bio zatvoren u fiskulturnoj sali škole, odakle su pojedini zatočenici izvedeni i za njima se još traga.
Lučarević: Divan čovjek sa autoritetom
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je u maju 1992. bio zadužen za čuvanje vojnika u FIS-u.
Bužimkić i ostali: Vidio da Nesimović puca u zarobljenike
Avdičević i ostali: U ambulanti pregledao zarobljenika
Muhamed Ibrahimović: Tukli ih pred optuženim