Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Senka Nožica, braniteljica optuženih Slavka Skendera i Dragana Miloša, rekla je da nije dokazana diskriminatorska namjera u udruženom zločinačkom poduhvatu jer su u Vojno-istražnom zatvoru Ljubuški boravili pripadnici Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), ali i pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

“Prilikom posjete Međunarodnog Crvenog križa ukazano je da su zatvorenici tek slabo informirani jer nemaju TV i novine. Ostali uvjeti, kao i tretman nad zarobljenicima, pohvaljeni su. Osim toga, svjedok Emir Haračić je kazao da su se brojne stvari popravile otkako je moj branjenik Skender počeo upravljati VIZ-om”, istakla je Nožica.

Braniteljica se pitala, kada je u pitanju Miloš, “kako je jedan stražar u zatvoru značajno doprinio udruženom zločinačkom poduhvatu tako što je ošamario jednog zatvorenika”, te predložila oslobađajuću presudu.

Davor Šilić, branilac Ivana Kraljevića, rekao je da udruženi zločinački poduhvat podrazumijeva teška mučenja i zlostavljanja, što je teško dovesti u vezu sa zatvorom u Ljubuškom, gdje niti jedan čovjek nije smrtno stradao, niti ostao invalid.

“Svjedoci su kazali da su na rad išli dobrovoljno, a oni koji su boravili u drugim zatvorima, rekli su da su se u ‘Ljubuškom ponovo rodili’”, naglasio je Šilić.

Za zločine počinjene u Ljubuškom optuženi su, uz Kraljevića, Mate Jelčić, Slavko Skender, Stojan Odak, Vice Bebek, Vinko Radišić i Dragan Miloš. Kraljević, Jelčić i Skender su, prema optužnici, u različitim periodima od septembra 1993. do marta 1994. bili upravnici u zatvoru koji se nalazio u zgradi policije u Ljubuškom i u kojem je bilo zatočeno više od 100 osoba bošnjačke nacionalnosti. Ostali optuženi su bili stražari.

Na teret im je stavljeno da su zatočene civile i ratne zarobljenike držali u neuslovnim prostorijama, dozvoljavali njihovo maltretiranje, davali im vrlo malo hrane te ih odvodili na prinudne radove.

Jeličićev advokat Karlo Sesar je napomenuo da je njegov branjenik postupao prema zapovijedima i da nije počnio nijedno kazneno djelo.

“Iz dokaza se vidi da je Jeličić tražio da se svaki zatvorenik evidentira i da se postupa u duhu Ženevske konvencije. Također, rijetki su zatvori gdje se zatvorenicima daju vitamini pored hrane, što je ovdje posvjedočeno”, kazao je Sesar.

Odakov advokat Dražen Zubak je rekao da u potpunosti osporava koncept udruženog zločinačkog poduhvata te se upitao “kako može postojati široki sistematični napad protiv ratnih zarobljenika”.

Ovim navodima pridružili su se i branioci Vice Bebeka i Vinka Radišića, uz napomenu da je ovo jedan od malobrojnih predmeta u kojima se tretira ratni zločin a nema ni mrtvih osoba ni teških tjelesnih oštećenja.

Presuda će biti objavljena 26. jula.

 

Najčitanije
Saznajte više
Bužimkić i ostali: Odbrana traži ukidanje pritvora poslije više od dvije godine
Odbrana Nedžada Ćehića, optuženog za zločine na području Bosanske Krupe, iznijela je prijedlog za ukidanje pritvora, ocijenivši da poslije duže od dvije godine nema razloga za tu mjeru.
Mehmedagić: Zvali ga zbog pristupa serverima
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne službe (OSA) za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je jedno vrijeme održavao servere Američkog univerziteta i da je poslije sarađivao s istražnim organima u vezi s pristupom serverima.
Peković: Od članova porodice i komšija čuli o ubistvu