Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Fajik Muratović je ispričao da je krajem aprila 1992. godine Grapska kod Doboja bila blokirana postavljanjem punktova na ulazu i izlazu. Prema njegovom svjedočenju, Srbi su prolazili, a Bošnjaci su vraćani zbog “vlastite sigurnosti”.

Ultimatum za predaju, kako je svjedok naveo, izdat je 10. maja.

“To je bio ultimatum za predaju nekih pripadnika Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), za predaju naoružanja i vojno sposobnog stanovništva. Narod se iz straha nije odazvao. Tada je krenulo kao malo jača grmljavina, a onda granatiranje. Bilo je intenzivno i zastrašujuće. Oko tridesetak ljudi je izgubilo život, a više desetina je ranjeno”, opisao je Muratović.

S grupom vojno sposobnih muškaraca, svjedok je, kako je kazao, pobjegao kroz šumu, a otac mu je ispričao da se stanovništvo Grapske predalo, nakon čega je oko 400 muškaraca odvedeno u logor “Bare”.

Optužnica za zločine počinjene u Doboju tereti Milana Ninkovića, Borislava Paravca, Andriju Bjeloševića i Milana Savića da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je uključivao progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB), dok je Savić bio njegov zamjenik.

Suđenje će se nastaviti 3. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao