Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Mile Lalović, koji je od 1992. godine obavljao funkciju predsjednika Skupštine opštine Milići i Ratnog predsjedništva, ispričao je da je za dešavanja u Zaklopači saznao dan kada su se i desila, kada je zaustavljen na izlazu iz Vlasenice.

Pojasnio je da se vraćao iz Šekovića i da ga je civilna policija zaustavila i kazala mu kako ne mogu proći jer se nešto desilo. Ispričao je kako nikada nije saznao ko su izvršioci tog djela.

“To su bile neke neformalne grupe. Vjerovatno nisu bile pod vojnom komandom. Saznao sam da je jedan dio ljudi, žena i djece bošnjačke nacionalnosti poginuo u Zaklopači. Neke sam poznao jer su radili sa mnom u ‘Boksitu’”, rekao je on i dodao da je pogrebno preduzeće obavilo ukop tijela.

Za ubistva najmanje 57 bošnjačkih civila u selu Zaklopača, Tužilaštvo BiH je optužilo Radomira Pantića, Branka Jolovića, Milomira Miloševića, Nenada Vukotića i Nikolu Lošića. Pantić je optužen u svojstvu komandira Stanice javne bezbjednosti (SJB) Milići, Milošević kao aktivni policajac, dok su drugi optuženi bili pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS).

Svjedok Mitar Simić je izjavio da je, kao pripadnik rezervne policije u Milićima, bio na punktu u selu Podgora kada se desio napad u Zaklopači. Boraveći taj dan na punktu, kako je kazao, nije ništa neobično primijetio.

“Vjerovatno sam s kolegama razgovarao o tome, ali se ne mogu sjetiti”, dodao je on.

Simić je naveo da je taj dan šetao prema Zaklopači i došao u blizinu škole, gdje je vidio sedam do osam raznoliko obučenih ljudi. On je također posvjedočio da je taj dan kompletan aktivni i rezervni sastav policije Milići angažovan na obezbjeđenju puta prema rudniku, u mjestu Derventa kod Srebrenice.

“Taj dan sam čuo pucnjavu, ali u to vrijeme se pucalo sa svih strana i nije mi bilo ništa čudno. Kada sam došao kući u Miliće, saznao sam šta se desilo. Znam da je dosta ljudi ubijeno”, rekao je on.

Petar Todorović je izjavio da je bio na liniji odbrane kada je od vojnika saznao za dešavanja u selu Zaklopača, ali da ne zna kako se to desilo i ko su izvršioci napada.

Njemu je predočena izjava iz istrage koju je dao 1996. godine, u kojoj stoji da su Blagoje Vidović, Nikola Lošić i još nekoliko osoba opkolili selo. U izjavi stoji da su zarobili dio muslimanskog stanovništva, ubili ih, a potom tijela zatrpali u masovnu grobnicu u Zaklopači.

On je negirao tu izjavu, napomenuvši da nikada nije znao imena osoba koje su to učinile, i pojasnio da su njega tada pitali da nabroji mještane sela Zaklopača.

“Lošića sam prvi put upoznao u fabrici boksita kad je došao da radi, poslije rata sam ga upoznao. Kada sam 1996. davao izjavu, Lošića nisam ni znao”, naveo je on.

Suđenje se nastavlja 31. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao