Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Advokatica Nina Kisić je rekla da ovaj dokaz ulaže na okolnosti datuma kada je Tintor postao vojvoda, jer su svjedoci Tužilaštva BiH navodili da je tu titulu imao tokom 1992.

Tužilaštvo BiH tereti Tintora, kao bivšeg predsjednika Kriznog štaba općine Vogošća, za mučenje, tjeranje na prinudne radove i ubistva Bošnjaka i Hrvata u logorima i na drugim lokacijama u Vogošći.

Među uloženim dokazima je dokumentacija pribavljena od Ministarstva odbrane, među kojima je i dokument pod nazivom “Odbrana, transport i naoružavanje Sarajeva”, kojim je braniteljica Kisić navela da želi dokazati da se Teritorijalna odbrana (TO) u Sarajevu naoružavala.

“Originalna dokumentacija u vezi s akcijama se nalazi u centrali Stranke demokratske akcije (SDA), s obzirom da su jedinice TO-a i Patriotska liga osnovane od strane SDA”, obrazložila je Kisić.

Ona je u sudski spis uložila dokument iz arhiva Armije BiH (ABiH) koji se tiče diverzantske akcije na fabriku “Pretis” u Vogošći 18. aprila 1992., kao i listu podataka o borbenim dejstvima, odnosno napadu na Vogošću 3. i 4. maja iste godine. U toj listi, kako je kazala, nalazi se podatak koja je jedinica nosilac borbenih dejstava i koliko je učestvovalo pripadnika ABiH.

Kisić se predložila da se uvede dokument “Ukrupnjavanje snaga TO i njihova upotreba” iz aprila 1992.

Naredbom Regionalnog štaba TO-a Sarajevo, Kisić je rekla da želi dokazati da je cilj TO-a bio blokirati kasarne Jugoslavenske narodne armije (JNA) uključujući i kasarnu Semizovac.

U spis je uložen redovni izvještaj Štaba TO-a Sarajevo od maja 1992., kojim dokazuje da su snage JNA još uvijek prisutne i da se odugovlači sa predajom objekata i kasarni.

Suđenje se nastavlja 22. maja.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona