Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Janjić je izjavio da je Stanica policije u Miljevini, od formiranja vojne jedinice pod vodstvom Pere Eleza u proljeće 1992. godine, bila pod kontrolom vojske.

Optuženi je rekao da je 20. juna iste godine došao u sukob sa Elezovim bratom, koji je bio rezervni policajac u stanici.

“Nekoliko sati nakon verbalnog sukoba s njegovim bratom, po mene dolazi Pero Elez i tri njegova pratioca, razoružavaju me i privode u stanicu. Nakon nekoliko sati me sprovode do Kazneno-popravnog doma Foča, uz prijetnje da će me ubiti ako se ikada vratim u Miljevinu”, kazao je Janjić.

Nakon puštanja iz zatvora, kako je Janjić rekao, ministar unutrašnjih poslova Mićo Stanišić ga je rasporedio na posao policajca u Stanicu javne bezbjednosti (SJB) Foča.

Tužilaštvo BiH tereti Janjića da je u augustu 1992. zaštićenu svjedokinju B-1 silovao u Policijskoj stanici u Miljevini, pri čemu ju je udarao i prijetio joj. Janjić, bivši aktivni policajac iz Miljevine, u maju i junu 1992. je učestvovao, prema optužnici, i u nezakonitom hapšenju više od 20 muškaraca nesrpske nacionalnosti s tog područja.

Janjić je tokom svjedočenja negirao da je imao neke veze sa odvođenjima muškaraca, pojasnivši da je po naredbi Eleza u stanicu dolazio, s nekoliko drugih vojnika, bezbjednjak po nadimku Zeko i donosio spisak ljudi koji treba da budu vođeni u zatvor na ispitivanje.
Dodao je da bi “Zeko” odredio jednog od rezervnih policajaca koji bi išao u pratnji njegovih vojnika.

Nastavak suđenja zakazan je za 16. maj.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao