Članak

Josipović i ostali: Neki posmrtni ostaci u tri grobnice

3. Aprila 2018.15:40
U nastavku suđenja za genocid počinjen u Srebrenici, vještak sudske medicine utvrdio povezanost primarne grobnice “Pilica” na ekonomiji Branjevo (općina Zvornik) s nekoliko sekundarnih grobnica.

Rifat Kešetović, koji je nalaz i mišljenje uradio po naredbi Tužilaštva BiH, kazao je da je za sve grobnice zajedno bilo identifikovano 1.697 osoba. S tim da ima još 20 slučajeva, a koji prema Kešetoviću, nisu mogli da se poklope s uzorkom za DNK-a analizu, a najčešće jer ne postoje živi donori.

Prema vještaku, posmrtni ostaci nekih identifikovanih osoba pronađeni su u tri grobnice. “Uzrok smrti nije moguće utvrditi u više od 40 posto slučajeva”, rekao je Kešetović, pojasnivši da je problem utvrđivanja uzroka smrti pronalaženje skeleta ili samo dijelova skeleta.

Za one za koje je bilo moguće utvrditi uzrok smrti, vještak je kazao da je riječ o “strijelnim povredama glave i grudnog koša”.

Na području Kozluka, Kešetović je rekao da je identifikovano 818 osoba, a što je po naredbi Tužilaštva BiH uradio za potrebe drugog predmeta.

Tužilaštvo BiH za genocid počinjen u Srebrenici optužilo je Miodraga Josipovića, Branimira Tešića, Dragomira Vasića, Danila Zoljića i Radomira Pantića. Na teret im je stavljeno prisilno premještanje, transport, zarobljavanje, a nekima od njih i pogubljenja muškaraca i dječaka.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako je navedeno, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica policije.

Kešetović je kazao da je zadatak vještačenja bio povezivanje grobnica, te da vrijeme i mjesto smrti identifikovanih osoba ne mora biti nužno tačno. “U trenutku identifikacije, mi ne znamo kada se desio događaj”, naveo je vještak, složivši se s Odbranom da su oni koje dovodi u vezu s “Pilicom” stradali prije 16. jula 1995.

Nakon predočavanja dokumenta Armije BiH iz Haškog tribunala, u kojem se spominju imena osoba koje su stradale prije 11. jula 1995., vještak je kazao da on može odgovarati samo za ono što je on napisao.

Nastavak suđenja zakazan je za 5. april.

 

Albina Sorguč