Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

, oko 15.000-16.000 Srba bilo je odsječeno od Doboja.

“Bilo je nekoliko slučajeva hapšenja i odvođenja u zatvor u Tešnju. Sijekovac se dogodio krajem marta, gdje su pobijeni Srbi. Bila je zbunjena jedna atmosfera. Sve je to stvorilo jedno stanje straha kod Srba, šta im se može dogoditi”, naveo je Ljubičić.

On je izrazio sumnju u izjavu koju je dao haškim istražiteljima jer je potpisao verziju na srpskom jeziku, a predočena mu je na engleskom. Istaknuo je da smatra vjerodostojnim ono što je rekao u sudnici.

Odgovarajući na pitanja Odbrane Andrije Bjeloševića, svjedok je naveo da mu nije poznata Odluka o strateškim ciljevima objavljena u novembru 1993. u službenom glasniku Republike Srpske, ali da su mu strateški ciljevi poznati jer se “pričalo o tome”.

Uz Bjeloševića, za ratni zločin u Doboju optuženi su: Milan Ninković, Borislav Paravac i Milan Savić. Na teret im se stavlja da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB), dok je Savić bio njegov zamjenik.

Optuženi Ninković se obratio Državnom tužilaštvu kazavši da ovaj proces traje već dvije godine, a da je ovo deveti svjedok od predloženih više od 200, pa po ovoj dosadašnjoj dinamici “ovaj preces bi trebalo da traje još 40 godina”.

Unakrsno ispitivanje Ljubičića bit će nastavljeno 20. marta.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao