Srijeda, 26 marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedokinja R-4 je izjavila da je u ljeto 1992. godine dovedena u Srednjoškolski centar “Veljko Vlahović” u Rogatici, gdje su njenu 21-godišnju kćerku i dvije djevojčice od 14 i 15 godina odmah odveli.

“Vrištala sam i molila da ih ne vode”, kazala je R-4.

Po povratku su te djevojčice rekle da su silovane, a “spominjale su Joju Zoranovića i Mrkog Ikonića”. Svjedokinja je kazala da ne može opisati kako su izgledale, naglasivši da su “bile iscrpljene, a jedna crna od batina, jer smo pokušali zaustaviti njeno odvođenje”.

Zaštićena svjedokinja je počela plakati kada je govorila gdje je odvođena njena kćerka.

Božidar Perišić zvani Boban i Vinko Zoranović zvani Joja su optuženi da su u periodu od maja 1992. do kraja 1993. godine vršili progon civilnog bošnjačkog stanovništva s područja Rogatice učešćem u ubistvima, silovanjima te nezakonitim zatvaranjima.

Zoranović je optužen da je silovao dvije žene bošnjačke nacionalnosti u prostorijama Crkvenog doma i Srednjoškolskog centra. Perišić je optužen da je 1992. godine civile bošnjačke nacionalnosti više puta istjerivao iz domova, nakon čega je pojedine fizički i psihički maltretirao i hapsio.

Prema optužnici, Perišić je bio pripadnik Prve podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Zoranović pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Rogatica.

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedokinja je kazala da ranije nije poznavala “Joju”, ali da ga je vjerovatno viđala jer ga je nakon rata prepoznala. Optuženi Zoranović je rekao da bi volio da sestre koje su ga spominjale dođu na sud i svjedoče.

R-4 je kazala da je i ona preživjela što i one, ali da će o tome svjedočiti kada se postupak bude vodio protiv izvjesnog “Macole” s crnogorskim naglaskom. U školi je, kako je rekla, ostala sedam dana, a razmijenjena je na Hreši 5. augusta 1992. godine.

Svjedočeći o općim okolnostima u Rogatici od aprila 1992. do zarobljavanja, svjedokinja je kazala da su linije bile prekinute i da se iz straha stanovnici nisu slobodno kretali, kao i da je ranjena usljed granatiranja.

Ona je opisala kako je otišla na Sokolac da bi stupila u kontakt s nekim iz Sarajeva i saznala šta joj je s porodicom. Tvrdi da su je zaustavili vojnici i htjeli su joj oduzeti dokumente i auto.

“Tu je s nekim ljudima bila Zorana Čarkić, koja im je otela dokumente, govoreći da će me ona odvesti. Spasila me je”, navela je R-4.

Zorana Čarkić u ovom postupku brani optuženog Zoranovića.

Suđenje se nastavlja 17. januara.

Najčitanije
Saznajte više
Radić Pero i ostali: Saznanja svjedoka o učesnicima ubistava muškaraca iz Jusića
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je čuo da su optuženi i veći broj drugih lica učestvovali u ubistvima muškaraca iz sela Jusići.
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Odlučujuća uloga Ratnog predsjedništva u likvidaciji ratnih zarobljenika
Nalaz vještaka vojne struke iznesen pred Državnim sudom pokazao je da je Ratno predsjedništvo u Bugojnu imalo odlučujuću ulogu u formiranju zatočeničkih objekata, imenovanju upravnika logora, zadržavanju ratnih zarobljenika umjesto njihovog prebacivanja u Kazneno popravni zavod u Zenici, te da se u ratnom dnevniku optuženog Dževada Mlaće pominje i njihova likvidacija.