Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Mersudin Pružan je u spis uložio niz dokumenata kojima želi dokazati da je Savo Tepić bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Kotor-Varoš. Nebojša Pantić, branilac optuženog Tepića, naveo je da Odbrana ne spori funkciju Tepića, ali da prigovara na određene dokumente jer je riječ o fotokopijama.

Među uloženim dokazima su i dopisi SJB-a Kotor-Varoš upućeni Centru javne bezbjednosti (CJB) Banja Luka s podacima o oduzetom oružju u ovom gradu za period juni – decembar 1992. godine. Uložena je depeša od septembra 1992. u kojoj Tepić, tadašnji načelnik, traži od CJB-a Banja Luka uputstva o postupanju u slučajevima iseljavanja lica.

Odbrane su prigovorile na niz dokumenata, među kojima su i spiskovi radnika stanice policije Kotor-Varoš te izvještaji o radu za 1994. i 1993. godinu, jer izlaze van vremenskog okvira optužnice.

Kao dokaz, Pružan je uložio i mapu Kotor-Varoši sa oznakama srpskih, muslimanskih i hrvatskih sela, na koje je Odbrana Tepića uložila prigovor autentičnosti.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Zoran Božić je rekao da bi Tužilaštvo trebalo “napraviti selekciju dokaza”.

“Imate predloženih 14 mapa Kotor-Varoši. Imam osjećaj da samo trpate dokaze. Ja stvarno ne znam čemu to, i molim vas da za naredno ročište uradite selekciju”, kazao je Božić.

Savi Tepiću, Dušku Vujičiću, Dušku Maksimoviću, Iliji Kurušiću i Radojku Keveroviću sudi se za učešće u zatvaranju, mučenju i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad Bošnjacima i Hrvatima u Kotor-Varoši u periodu od aprila 1992. do kraja te godine.

U optužnici stoji da je Tepić bio načelnik SJB-a, Vujičić, Maksimović i Keverović policajci, a Kurušić pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Suđenje se nastavlja 16. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih