Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

U materijalne dokaze uložen je niz dokumenata, naredbi i odluka Srpske opštine Prijedor kojima žele dokazati da nakon 22. maja 1992. mobilizacija nije bila stvar izbora, nego zakonska obaveza.

“Informacija SDA o formiranju savjeta za nacionalnu odbranu, kao i lista kandidata poslatih na obuku Ministarstva unutarnjih poslova Hrvatske, koju je sastavila SDA 1992., dokaz su da su se bošnjačke snage još tada pripremale za oružani sukob”, kazao je Savan Zec, advokat drugooptuženog Pejića.

Branilac optuženog Pejića u spis je uložio i set fotografija na kojima se nalaze dvije kuće, a koje se optužnicom dovode u vezu s mjestom izvršenja krivičnog djela.

Pejić je optužen s Miloradom Radakovićem da su 13. juna 1992. godine sa svjedokom S-1 došli u Tukove kod Prijedora, gdje je jedan od optuženih u prvoj kući ubio tri člana porodice Ećimović, a u drugoj su obojica pucala i ubila još dva člana iste porodice. Radaković je optužen kao pripadnik rezervnog sastava policije, dok je za Pejića navedeno da je bio u neidentifikovanoj vojnoj ili policijskoj formaciji.

Odbrana je kao dokaz uložila i “etničku kartu Prijedora iz 1992. godine”. Prema braniocu Zecu, selo Ljeskare, koje se vidi na karti i u kojem je živio optuženi, bilo je srpsko okruženo muslimansko-hrvatskim selima.

Kako je naveo, bilo neophodno organizovanje seoskih straža u Ljeskarama zbog situacije koja je vladala u Prijedoru.

Nastavak suđenja zakazan je za 10. oktobar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao