Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Radovan Bogojević je kazao da “nisu imali izlaza, osim da se predaju” jer su pripadnici Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) došli iza leđa i tu je bio kraj.

“Među nama je bilo i ranjenih i poginulih. U jednom trenutku Sejdić se oglasio motorolom i pozvao na predaju. Rekao je i da nam garantuje život i bezbjednost. Nakon tog poziva mi smo odlučili da je najpametnije da se predamo, što smo i učinili”, objasnio je svjedok.

Dodao je da je u tom napadu bio teško ranjen, te da se sjeća da je Sejdić rekao svojim ljudima da ga previju, stave u kamion i odvezu u bolnicu u Goražde.

“U kamionu koji nas je vozio do Goražda bilo je nas nekoliko. Sejdić je sjedio do suvozača, a sjećam se i da je s nama bio jedan dobrovoljac iz Srbije, koji je koliko se sjećam, jer sam i ja bio ranjen i gubio svijest, na putu do Goražda preminuo”, objasnio je Bogojević.

Na putu do Goražda, svjedok je objasnio da su stali ispred tunela koji je bio miniran i “Sejdić je izišao i naredio zarobljenicima Ruđanske brigade da razminiraju tunel”.

“Ja nisam učestvovao u deminiranju, ali znam da je bilo ranjenih ljudi. Detalje sam saznao kasnije u zarobljeništvu. Ono što znam je da su nakon deminiranja zarobljenici odvedeni u Međeđu, a ja sam prevezen do Goražda, gdje sam isti dan u gradskoj bolnici operisan”, ispričao je Bogojević.

Svjedok je istaknuo da je u bolnici viđao Sejdića, koji je posjećivao zarobljenike.

Sejdiću, bivšem komandantu Prve višegradske brigade Armije BiH, Državno tužilaštvo na teret stavlja da je naredio i nečovječno postupao prema civilima srpske nacionalnosti na području općina Rudo, Višegrad i Goražde.

Tokom unakrsnog ispitivanja Bogojević je potvrdio da je Sejdića prvi put vidio kad je bio zarobljen, ali da se prije toga s njim više puta čuo motorolom u vezi s razmjenom zarobljenika.

“Uvijek je bio korektan, izuzetno korektan. Sve razmjene su odrađene bez ikakvih problema”, pojasnio je svjedok.

Svjedokinja Milomirka Kuburović, čiji je suprug bio zarobljen 21. januara 1993. na Strmici, a koji je u međuvremenu preminuo, kazala je da joj je ispričao da ga je “zarobila Sejdićeva vojska i odvela u Međeđu, pa u Goražde”.

Nastavak suđenja zakazan je za 10. oktobar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao