Članak

Ninković i ostali: Uboden nožem u dobojskom zatvoru

5. Septembra 2017.15:43
Svjedok Tužilaštva BiH je kazao da je tokom zatočeništva u Okružnom zatvoru u Doboju 1992. bio udaran i uboden nožem, ali rana nije liječena.

Suljo Mešić je rekao da je sa 2. na 3. maj 1992. došao na posao u policiju u Doboju i da su ušli naoružani i maskirni ljudi, nakon čega je počelo maltretiranje. On je, kako tvrdi, skinut u donji veš i tučen, a onda maricom odveden u mjestu Lipac (općina Doboj), gdje je, imao saznanja da zasjeda Ratno predsjedništvo.

Iz Lipca, svjedok je kazao da je odveden u Okružni zatvor, gdje je uboden nožem i premlaćivan.

“Taj Staniša je išao po sobama. Mene je 8. juna ubo nožem, tukao me šakama, čupao kosu, gasio cigarete..”, rekao je svjedok, dodavši da su osim stražara “pustili neke ‘Crvene beretke’”, koje su tukle zatvorenike.

Tokom zatočeništva u Doboju, kako je rekao, dva puta je vođen na ispitivanje u prostorije Službe državne bezbjednosti, a također je bio i hospitaliziran nakon što mu je pukao čir. Tužilaštvo je uložilo i medicinsku dokumentaciju koju je dostavio svjedok.

Mešić je naglasio da nisu tretirani ubodi, ali da je na današnje ročište ponio jaknu u kojoj je uboden i koju je sačuvao. Odbrana optuženog Borislava Paravca usprotivila se pokazivanju jakne, što je Sud uvažio.

Svjedok je naveo da je iz Doboja prebačen na poljoprivredno dobro u Modriči, gdje je boravio sedam mjeseci, da bi naposljetku bio razmijenjen.

Svjedok je kazao da je predsjednik Kriznog štaba u Doboju bio Paravac, na što je Odbrana konstatovala da ranije nije spominjao ime njihovog branjenika.

Uz Paravca za ratni zločin počinjen u Doboju optuženi su Milan Ninković, Andrija Bjelošević i Milan Savić. Optuženi su da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Na teret su im stavljeni napadi vojske, policije i paravojnih formacija, prilikom kojih su civili ubijani i zarobljavani te odvođeni u logore. Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB) Doboj, dok je Savić bio njegov zamjenik.

Suđenje će se nastaviti 12. septembra.

Lamija Grebo