Vrućinić: Dokazi o zločinima u Sanskom Mostu
Među 30 materijalnih dokaza koje je uložilo Tužilaštvo BiH, nalaze se zapisnici sa sjednica Kriznog štaba opštine Sanski Most, kao i zapisnici sa sjednica Skupštine srpskog naroda ove opštine, te zaključci sa sjednica Centra javne bezbjednosti (CJB) u Banjoj Luci.
Kako je naglasila tužiteljica Eldina Biuk, u uloženim dokumentima su evidentirani značajni događaji i zaključci Kriznog štaba, osnivanje Skupštine srpskog naroda u Sanskom Mostu, te Uputstvo o djelovanju srpskog naroda u vanrednim okolnostima.
“U materijalnu dokumentaciju ulažemo i odluku Kriznog štaba o predaji naoružanja u opštini, ali i zaključke, kao i odluku iz aprila 1992. godine prema kojoj se Vrućinić postavlja na mjesto načelnika javne bezbjednosti Sanski Most”, istakla je Biuk.
Vrućinić, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, optužen je za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.
Branilac optuženog Branko Gudalo napomenuo je da Odbrana ulaže prigovore zakonitosti i relevantnosti, te da se protivi ulaganju ovih dokaza.
“Časni sude, svi dokazi koje je Tužilaštvo danas uložilo nalaze se u kopiji, a ne u originalu. Svi dokazi nose oznaku Haškog tribunala, što znači da su korišteni u drugim predmetima, jer za Vrućinića u Haagu nikada nije postojala istraga. Ovo je nepoznat način pribavljanja dokaza i tome se, kao Odbrana, protivim”, naglasio je Gudalo.
Vrućinić je također kazao da su svi dokazi nerelevantni.
“Mnogi dokazi su izašli iz vremenskog okvira optužnice koja se meni stavlja na teret, a i ovi zaključci Kriznog štaba – to je nešto u čemu ja nisam učestvovao i to nema lično veze sa mnom”, rekao je Vrućinić.
Nakon prigovora Odbrane, Tužilaštvo se izjasnilo da smatra da su dokazi relevantni i da ostaje pri njima.
Nastavak ročišta zakazan je za 8. septembar, kada će Tužilaštvo BiH nastaviti s ulaganjem materijalnih dokaza.