Nedjelja, 6 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Suad Spahić je kazao da je na posao u Opštini Vogošća odlazio normalno do aprila 1992., kada su postavljene barikade po gradu i istaknute srpske zastave na zgradi Opštine. Nakon toga, kako je dodao, muslimansko stanovništvo više nije moglo u Opštinu na posao.

“Esko Ćerimagić i ja smo ipak odluči da pokušamo da odemo na svoje radno mjesto. Na ulazu u zgradu dočekala su nas dva uniformisana lica, koja su imala u rukama po ‘heckler’. Jedan od njih je bio Neven, lični pratilac Jovana Tintora. On nam je i rekao da ne možemo ući, dok je meni kolegica Zorica Todorović potvrdila da muslimani u Opštini više ne rade”, izjavio je Spahić.

On je dodao da je u Opštini često viđao predstavnike Srpske demokratske stranke (SDS), sa uniformom, pištoljem i u pratnji obezbjeđenja.

Tužilaštvo BiH tereti Tintora, nekadašnjeg predsjednika Kriznog štaba opštine Vogošća, za učešće u nezakonitom zatočavanju, mučenju, premlaćivanju, tjeranju na prinudne radove i ubistva velikog broja žrtava bošnjačke i hrvatske nacionalnosti počinjena na više lokacija, uključujući logore.

Svjedok Spahić je kazao da je naselje Svrake, u kojem su mu živjeli roditelji, napadnuto početkom maja 1992. i da se desetak komšija u tom trenutku krilo kod njega u Vogošći.

“Tri porodice su bile kod mene. Jasno nam je bilo da je najpametnije da odemo iz Vogošće, jer ko zna šta bi s nama bilo. Neki ljudi su već bili zatvoreni, počelo je da se priča o logorima, tako da nije bilo dileme. Jedino smo morali da dobijemo dozvolu za izlazak, i to nam je Tintor jedini mogao obezbijediti. Ja sam u Opštini dobio papir s njegovim potpisom i tako sam s porodicom izašao iz Vogošće”, objasnio je Spahić.

Tokom unakrsnog ispitivanja, potvrdio je da poznaje optuženog Tintora, te da je prije rata bio privatnik koji je u Vogošći imao prodavnicu naoružanja.

“Koliko se sjećam, imao je on neku ulogu u SDS-u u Vogošći. Mislim da je bio neki predsjednik, ali nisam siguran”, rekao je svjedok.

Drugi svjedok na ovom ročištu Muhamed Softić je kazao da je radio u fabrici “Pretis” u Vogošći i da su tokom aprila počele tenzije između Bošnjaka i Srba, kada je srpsko stanovništvo krenulo na vojnu obuku.

“U tom trenutku u Vogošću stiže i naoružanje. Sjećam se da sam jedne prilike vidio Miću Čelika, koji je stalno bio u Tintorovom društvu, kada je otvorio gepek na ‘mercedesu’ u kojem je bilo automatsko naoružanje. To vozilo je bilo Tintorovo”, izjavio je svjedok.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. avgust, kada će Tužilaštvo BiH ispitati još tri svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Blagojević Vidoje i ostali: Petorica optuženih negirala krivicu za zločine u Zvorniku
Nekadašnji komandant Zvorničke brigade Vidoje Blagojević i četvorica bivših komandira i pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) izjasnili su se da nisu krivi po optužnici koja ih tereti za zatvaranje i ubistva više stotina civila na području Zvornika.
Grubišiću godina zatvora za zločine u Derventi
Okružni sud u Doboju osudio je danas Juru Grubišića na godinu dana zatvora za zločine nad civilima u Derventi.
Lasica i Milović: Čuli za napad na Kokino Selo