Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Husein Samić je ispričao da je kao predsjednik Islamske zajednice Janja, u aprilu 1992. učestvovao u formiranju Kriznog štaba, koji je brojao pet članova bošnjačke nacionalnosti, s ciljem da se spuste međunacionalne tenzije.

“Kriznom štabu nije bilo na umu da naoružava stanovništvo. Ni slučajno”, dodao je svjedok, prisjetivši se da su neki članovi Kriznog štaba imali sastanak sa predstavnicima “arkanovaca” kako bi došlo do pomirenja.

Samić je kazao da je u septembru ili oktobru 1993. radio kao medicinski radnik u Domu zdravlja u Janji kada su po njega došla dva policajca i odvela ga u stanicu milicije. U jednoj prostoriji, kako tvrdi, vidio je Branu Trišića koji mu se predstavio kao kriminalistički inspektor za nacionalnu bezbjednost.

Svjedok je pojasnio da mu je Trišić dao papir na kojem treba napisati imena osoba koji su imali naoružanje u Janji.

“Nisam napisao ni jedno ime. Pita: ‘Zašto nema imena’. Rekao sam da ne znam. To je on nazvao ‘lažnim svjedočenjem’. Ustao je, bio je jedan ormar u čošku, uzeo je željeznu šipku i rekao da se okrenem prema zidu. Strašno me je udario šipkom ispod koljena. Ja sam pao… To je uradio još nekoliko puta i rekao da idem kući. Bio sam jako povrijeđen”, opisao je on.

Za zločine počinjene u Janji optuženi su Zoran Bogdanović, Milan Đokić, Ljubiša Ikić, Branislav Trišić, Zoran Tanasić, Žarko Milanović, Mladen Krajišnik, Savo Mršić, Milivoj Čobić i Milan Marković. Optuženi su bili komandiri te pripadnici aktivnog i rezervnog sastava Stanice milicije u Janji.

Optuženima je na teret stavljeno da su učestvovali u progonu, nezakonitom privođenju, maltretiranju, premlaćivanju i ubistvima civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje.

Dan nakon puštanja iz policije, svjedok je kazao da ga je Trišić pozvao telefonom i rekao da ponovno dođe. Posvjedočio je da je i tada bilo tuče, na isti način kao i prvi dan. Svjedok se prisjetio i trećeg dana dolaska kod Trišića kada mu je od udarca slomljena ključna kost.

“Treći dan je ista priča bila. Tada me je udario tako da je ključna kost pukla. Mene ne bole udarci. Boljelo me je poniženje koje nisam zaslužio”, naveo je on, dodavši da je tih dana u prostorijama policije sreo svog komšiju Miću Đokića, od kojeg je očekivao da će reagovati na to maltretiranje, ali nije.

Četvrti dan od maltretiranja u prostorijama policije, svjedok je rekao da je sa porodicom pobjegao iz Janje.

Unakrsno ispitivanje ovog svjedoka zakazano je za 31. august.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao