Četvrtak, 1 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ljiljana Krupić izjavila je da je 1995. godine radila za Međunarodnu humanitarnu organizaciju “Care International” koja je pružala psihosocijalnu i humanitarnu pomoć povratnicima. Pojasnila je da je njen tim bio zadužen za starije osobe, te da je dolazila u kolektivni centar u Podvranu, gdje su bili civili srpske nacionalnosti.

“Smješteni su u dvije kuće pored same rijeke Une. Dovedeno je iz Jasenice 30 starijih civila srpske nacionalnosti. Ulazila sam u te kuće, uvjeti nisu bili Bog zna kakvi. Kao i sve druge kuće, bile su devastirane, jer je Krupa bila porušen grad”, kazala je Krupić.

Dodala je da prostor u Podvranu nije bio ograđen žicom, te da je policija čuvala civile koji su slobodno odlazili.

“Mogli su da izlaze u grad i da idu na pijacu. Ni ograde ni čuvara nije bilo. Vraćali su se zato što su željeli. Neko je išao da zaradi novac. Sve su imali, ali nisu imali novca. Hranili su se iz javne kuhinje, a i od ovih organizacija su dobijali konzerve”, rekla je Krupić.

Prema riječima svjedokinje, Miloradu Lučiću i njegovoj majci Danici obezbijeđena je donacija za obnovu kuće u selu Kozin (općina Sanski Most).

Krupić je navela da je u Podvran dolazila i 1996. i 1997., kada je vidjela da se tamo i dalje nalaze neki od civila.

Svjedokinja je na pitanje optuženog Jadranka Šarana kazala i da Katica Redžić nije bila u kolektivnom centru.

Tužilaštvo BiH optužilo je Jadranka Šarana, Samira Šabića i Zijada Kadića za ubistva i nečovječno postupanje prema stanovništvu srpske i hrvatske nacionalnosti. Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir Policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac.

Druga svjedokinja Merima Iljazović ispričala je da je bila direktorica UNHCR-a za Bosansku Krupu, organizacije koja je pružala pomoć osobama koje su bile u kolektivnom centru u Podvranu.

“Snadbijevali smo svo stanovništvo koje je živjelo u Krupi”, kazala je Iljazović.

Pojasnila je da za ulaz u kolektivni centar nije trebala dozvola, te da su civilima donesene spužve, ćebad i peći.

Suđenje se nastavlja 23. augusta.

 

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata