Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Ljiljana Krupić izjavila je da je 1995. godine radila za Međunarodnu humanitarnu organizaciju “Care International” koja je pružala psihosocijalnu i humanitarnu pomoć povratnicima. Pojasnila je da je njen tim bio zadužen za starije osobe, te da je dolazila u kolektivni centar u Podvranu, gdje su bili civili srpske nacionalnosti.

“Smješteni su u dvije kuće pored same rijeke Une. Dovedeno je iz Jasenice 30 starijih civila srpske nacionalnosti. Ulazila sam u te kuće, uvjeti nisu bili Bog zna kakvi. Kao i sve druge kuće, bile su devastirane, jer je Krupa bila porušen grad”, kazala je Krupić.

Dodala je da prostor u Podvranu nije bio ograđen žicom, te da je policija čuvala civile koji su slobodno odlazili.

“Mogli su da izlaze u grad i da idu na pijacu. Ni ograde ni čuvara nije bilo. Vraćali su se zato što su željeli. Neko je išao da zaradi novac. Sve su imali, ali nisu imali novca. Hranili su se iz javne kuhinje, a i od ovih organizacija su dobijali konzerve”, rekla je Krupić.

Prema riječima svjedokinje, Miloradu Lučiću i njegovoj majci Danici obezbijeđena je donacija za obnovu kuće u selu Kozin (općina Sanski Most).

Krupić je navela da je u Podvran dolazila i 1996. i 1997., kada je vidjela da se tamo i dalje nalaze neki od civila.

Svjedokinja je na pitanje optuženog Jadranka Šarana kazala i da Katica Redžić nije bila u kolektivnom centru.

Tužilaštvo BiH optužilo je Jadranka Šarana, Samira Šabića i Zijada Kadića za ubistva i nečovječno postupanje prema stanovništvu srpske i hrvatske nacionalnosti. Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir Policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac.

Druga svjedokinja Merima Iljazović ispričala je da je bila direktorica UNHCR-a za Bosansku Krupu, organizacije koja je pružala pomoć osobama koje su bile u kolektivnom centru u Podvranu.

“Snadbijevali smo svo stanovništvo koje je živjelo u Krupi”, kazala je Iljazović.

Pojasnila je da za ulaz u kolektivni centar nije trebala dozvola, te da su civilima donesene spužve, ćebad i peći.

Suđenje se nastavlja 23. augusta.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao