Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

S druge strane, Odbrana smatra da žalba Tužilaštva BiH treba biti odbačena u cijelosti.

“Ostajem kod tvrdnje da su dokazani svi navodi optužnice”, kazala je Zorica Đurđević, tužiteljica Tužilaštva BiH.

Iznoseći žalbu na prvostepenu presudu, Đurđević je rekla da je Ibračević kriv za držanje trojice civila u nehumanim uslovima, ali je ostalo pitanje šta je sa ostalim zatvorenicima iz mjesnih zajednica Rapatnica i Luke.

Tužiteljica smatra da je pogrešan zaključak i da su u istoj prostoriji sa zatvorenicima bili pripadnici Armije Bosne i Hercegovine (ABiH). Prema njenom pojašnjenju, civili su držani u ekstremnijim uslovima.

“Svi zatvoreni civili su držani u nehumanim uslovima, izgladnjivani, psihički i fizički zlostavljani, bez mogućnosti odlaska u toalet. Medicinska pomoć pružena je samo trojici zatvorenika koji su paljeni lemilom, i to u strogim uslovima prikrivanja zločina”, navela je Đurđević.

Tužilaštvo se ne slaže s tim što je Prvostepeno vijeće kao olakšavajuće okolnosti uzelo to što je Ibračević omogućio medicinsku pomoć trojici zatvorenika jer ostalima nije, kao i to što se korektno ponašao u sudnici, što je obaveza svake strane u postupku.

Prema Tužilaštvu, Vijeće nije utvrdilo ni ko je zatvorio civile u Rapatnicu i Luke.

“Nisu se mogli sami zatvoriti, neko je izdao tu naredbu”, kazala je Đurđević, dodavši da su zatvorenike ispitivali organi vojne bezbjednosti.

Prvostepenom presudom Ibračević je proglašen krivim kao nekadašnji načelnik vojne bezbjednosti Općinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) u Srebreniku za podržavanje nečovječnih uslova u zatočeničkom objektu u Rapatnici, te udaranje jednog civila, kao i naređivanje drugim vojnicima da učestvuju u fizičkom zlostavljanju.

Smajlovića, optuženog kao komandira saobraćajnog odjeljenja Vojne policije zaduženog za obezbjeđenje objekata pritvora, i Ćovića, bivšeg vojnog policajca, Vijeće je oslobodilo optužbi za tačke optužnice koje su uključivale nezakonito zatvaranje, mučenje i nečovječno postupanje.

Odbrana Ibračevića smatra da njihov branjenik treba biti oslobođen ili da se ponovi suđenje.

“Inkriminacija je napisana u optužnici, ali ne i dokazana”, rekao je Sanjin Bandović, branilac optuženog Ibračevića, istaknuvši da je povrijeđeno pravo optuženog na odbranu jer nisu interesi stranaka bili izbalansirani i narušena je ravnoteža na štetu optuženog.

Prema Bandoviću, u Rapatnici i Lukama nisu bili zatvoreni civili, već vojnici, a svjedoci nisu bili saglasni po pitanju opisa i izgleda Ibračevića, kao i njegovog učešća u privođenju.

Bandović je dodao da je Prvostepeno vijeće pogriješilo u određivanju mjesta i vremena inkriminacije, kao i učešća njegovog branjenika.

Odbrane Smajlovića i Ćovića su zatražile da žalba Tužilaštva BiH u potpunosti bude odbačena, a njihovim branjenicima da se potvrdi oslobađajuća presuda.

Odluka o žalbama bit će naknadno donesena.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao