Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Dževad Grošić, nekadašnji pomoćnik za bezbjednost Prvog bataljona 511. brigade Armije BiH (ABiH), naveo je da je u septembru 1995. oslobođena Bosanska Krupa, te da su prilikom ulaska u grad zatekli civile srpske nacionalnosti.

Ispričao je da su civili, poštujući Ženevsku konvenciju, prvo bili smješteni u naselju Jasenica u dvije kuće pa prebačeni u mjesto Podvran.

“Osnovni razlog njihovog smještaja je sigurnost. Puno bezbjednije je bilo u Podvranu, jer je Jasenica bila blizu borbenih dejstava”, izjavio je on i dodao da je organizovan sastanak vojnih i civilnih vlasti čiji zaključak je bio da im se obezbijedi hrana i kvalitetni uslovi za život.

Također je izjavio da su civili imali potpunu slobodu kretanja i da kuće nisu bile ograđene. Prema njegovim riječima, oni su kasnije dobili lične dokumente i otišli su svojim porodicama.

Tužilaštvo BiH optužilo je Jadranka Šarana, Samira Šabića i Zijada Kadića za ubistva i nečovječno postupanje prema stanovništvu srpske i hrvatske nacionalnosti. Prema optužnici, Šaran je bio načelnik SJB-a u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir Policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac.

Prema svjedočenju Sabita Sivića, Bosanska Krupa je oslobođena 17. septembra 1995. On je radio u logistici Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bosanska Krupa i često je išao po materijalna sredstva u Jasenicu, gdje je, kako je pojasnio, bilo odjeljenje policije.

Sivić je kazao da je načelnik SJB-a Bosanska Krupa bio Jadranko Šaran, a komandir policijskog odjeljenja u Jasenici Samir Šabić.

“U Jasenici sam zatekao oko desetak civila srpske nacionalnosti. Oni su dovedeni iz sigurnosnih razloga… Znam da ih je UNHCR smjestio u Podvran. Tamo sam s kolegom nosio hranu. Policija je imala svoju kuhinju i nosilo se civilima. Išli su gdje su htjeli. Bili su slobodni. Policija je išla na obezbjeđenje njih”, ispričao je on.

Adnan Dupanović, bivši komandir za bezbjednost 511. brigade ABiH kazao je da je 17. septembra vojna policija pretresla teren u Bosanskoj Krupi, a civilna je obezbjeđivala povratak organa vlasti i stanovništva.

“Čuo sam da je bilo pronađenih civila koji su bili u Jasenici. Smješteni su bili u blizini stanice. Čuo sam da su izmješteni iz bezbjednosti u naselje Podvran. Tamo sam bio jedne prilike, išao sam da vidim u kakvim uslovima žive. Živjeli su u normalnim uslovima”, naveo je on.

Prema njegovim riječima, civili su imali slobodu kretanja i nisu bili ograđeni.

Suđenje se nastavlja 12. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao