Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Milovan Đurović, svjedok Tužilaštva BiH i nekadašnji pripadnik Ruđanske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), ispričao je da je zarobljen 21. januara 1993. godine, nakon zasjede vojnika Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) na lokalitetu Strmica (opština Rudo).

“Nas pet je bilo na obezbjeđivanju tunela kada smo upali u zasjedu. Pokušali smo da se povlačimo prema Rudom kada nam se preko megafona obratio muški glas, koji je rekao da se zove Ahmet Sejdić, da je kapetan, da se predamo, a on nam garantuje život”, objasnio je svjedok Đurović.

Napomenuo je da su nakon predaje neki vojnici počeli da ga udaraju, ali da im je Sejdić naredio da prestanu, što su oni i učinili.

Nakon zarobljavanja, u koloni su odvedeni ka drugom tunelu, koji je vodio do Međeđe i koji je bio miniran.

“Kad su nas doveli do tunela, rekli su nam da je tunel miniran, ima 20 mina, i to je postavila naša vojska. Moramo da deminiramo tunel. Ja sam tada prvi put saznao da su u tunelu postavljene mine, a o rasporedu mina niko od nas ništa nije znao”, izjavio je svjedok, dodavši da su prilikom deminiranja dvije osobe ranjene te odvedene u bolnicu u Goražde.

U nastavku svjedočenja Đurović je pojasnio da su nakon deminiranja tunela zarobljenici odvedeni u Međeđu i zatvoreni šest dana.

“Bilo je nekih vojnika koji su dolazili, ulazili u prostor gdje smo zatvoreni i neke od nas udarali. To je trajalo dok nas jednom nije posjetio Sejdić, donio nam peć za grijanje jer je bilo hladno, te kazao da nas od sada više niko neće maltretirati”, rekao je svjedok.

Dodao je da su 27. januara 1993. prebačeni u Goražde, gdje su takođe bili zatvoreni.

Sejdiću, bivšem komandantu Prve višegradske brigade ABiH, Tužilaštvo BiH na teret stavlja da je naredio i nečovječno postupao prema civilima srpske nacionalnosti na području opština Rudo, Višegrad i Goražde.

Zajedno sa Milovanom Đurovićem, 21. januara 1993. godine zarobljen je i Zoran Stjepović, takođe tadašnji pripadnik Ruđanske brigade VRS-a.

Kao i svjedok Đurović, i Stjepanović je ponovio da su nakon zarobljavanja odvedeni u tunel, koji su morali da deminiraju, nakon čega ih vode i zatvaraju u Međeđu.

“Bilo je ljudi koji su dolazili i maltretirali. Ne znam ko su oni bili, ali imao sam utisak da je ulazio ko je htio. Tako je bilo sve dok Sejdić nije jednom došao, donio peć na drva i rekao svojim ljudima da ne smije niko da nas maltretira”, izjavio je Stjepanović.

Tokom unakrsnog ispitivanja Odbrane, svjedoci su kazali da Sejdića nisu poznavali odranije, te da su čuli kako se zove onog trenutka kad im se predstavio preko megafona.

Nastavak suđenja zakazan je za 4. juli, kada će Tužilaštvo BiH ispitati još dva svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Muškarci odvojeni od žena i djece u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedokinje Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetile su se napuštanja svojih domova i odvajanja muškaraca u Bijelom Potoku 1. juna 1992. godine, kada su posljednji put vidjele svoje muževe, očeve i braću.
Danko Kajkut: Na televiziji prepoznao osobu koja ga je uhapsila
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je 11. juna 1992. godine uhapšen na ulici i odveden u policiju, a da je poslije zaključio da ga je slobode lišio Kajkut, Dragan ili Danko.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog