Ponedjeljak, 30 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Miško Škobić je ispričao kako je s još petnaestak muškaraca Hrvata odveden iz kuće u Vrapčićima (Općina Mostar) i zatvoren u svlačionicu fudbalskog kluba “Neretva”.

“Tu smo bili 15 dana. Sve su bili Hrvati, te četiri Bošnjaka. Mi smo kasnije odvedeni u logor u Bileću, a za ova četiri Bošnjaka sam čuo da su ubijeni i pronađeni na deponiji. U Bileći me je lično tukao Boris Bošnjak, koji je bio upravnik zatvora”, kazao je Škobić, dodajući da je u logoru bio 75 dana i smršao 32 kilograma.

Tužilaštvo BiH tereti Borisa Bošnjaka, Miloša Mavraka, Miodraga Grubačića i Iliju Đajića za progon nesrpskog civilnog stanovništva u periodu od maja do augusta 1992. godine. Na teret im je stavljeno da su svakodnevno učestvovali u premlaćivanju zatočenika u nekadašnjoj kasarni “Moša Pijade” u Bileći, te da su omogućavali drugima da ulaze i udaraju ih.

Svjedok Kemal Bijedić izjavio je kako je lično gledao da Miloš i Grubi brutalno tuku zatvorenike Ramiza Zaklana, Ibru Sabljića, Aliju Šatora i Izeta Hebiba.

“Tukli su ih do te mjere da sam mislio kako neće preživjeti. Izet Hebib je do mene ležao u zatvoru. Bio je crn od modrica”, kazao je Bijedić.

Na pitanje Tužilaštva BiH da li u sudnici može prepoznati nekoga od zatvorskih čuvara, svjedok je identifikovao Miloša Mavraka, kojeg je ranije spominjao po nadimku Miloš te Miodraga Grubičića kojeg je ranije nazvao Grubi.

Nastavak suđenja zakazan je za 20. juni.

 

Najčitanije
Saznajte više
Majstorović i ostali: Završen dokazni postupak Tužilaštva
Na suđenju za zločine počinjene na području Vlasenice, konstatovano je da je okončan dokazni postupak Tužilaštva Bosne i Hercegovine, a Odbrane će u narednom periodu dostaviti svoje prijedloge dokaza.
Zdravko Samardžija (desno) sa braniocem Slobodanom Perićem (lijevo) ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Zdravko Samardžija: Saznanja o ubistvu oca i brata nakon odlaska na sastanak
Na suđenju za zločine počinjene na području Kotor-Varoši, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine je ispričala kako su njen otac i stariji brat u junu 1992. otišli na sastanak, da bi kasnije saznala da su strijeljani.
Patković: Svjedoci nisu vidjeli optuženog
Kunarac: Počelo suđenje za zločine u Foči
Bućan i ostali: O funkcionisanju zatvora u “Malom logoru”