Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Pododbor Vlade Republike Srpske (RS) za obilježavanje značajnih istorijskih događaja ranije je donio odluku da obilježavanja neće biti u Sarajevu.

“Muslimanske snage i muslimanska vlast u Kantonu Sarajevo nisu nam dozvolili da postavimo spomen-ploču s urezanim imenima poginulih. I nisu nam dozvolili da naši pravoslavni sveštenici obave hrišćanski običaj. Tu uvijek postoji doza rizika. Mi ćemo se, kad se za to stvore uslovi, vratiti da obilježavamo godišnjicu na tom mjestu”, rekao je Milenko Savanović, ministar rada i boračko invalidske zaštite RS-a.

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske (BORS) Milomir Savčić kazao je da su se delegacije okupile na obilježavanju jednog od najtragičnijih događaja u minulom ratu, naročito zbog načina kako su njihovi saborci poginuli.

“Možete vidjeti kako se to i danas, nakon 25 godina, prikazuje u jednom dijelu BiH. Nevjerovatno je da se tako odnosi prema ljudima koji su imali jedan najuzvišeniji cilj, a to je odbrana ustava i integriteta jedne države. Uvijek imamo dvije ili više istina a danas, i pored želje da obilježimo ovaj datum na način kako to srpski običaji i tradicija nalažu, nismo u mogućnost da to uradimo”, rekao je Savčić.

Za dešavanja u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu još niko nije odgovarao pred pravosudnim institucijama. Istraga se vodi u Srbiji, a što je rezultiralo hapšenjem Ejupa Ganića u Velikoj Britaniji te Jovana Divjaka u Austriji. Odlukama sudova Velike Britanije i Austrije oni nisu isporučeni Srbiji, već Bosni i Hercegovini.

Uporedo, u BiH postoji istraga o dešavanjima u Dobrovoljačkoj i, unatoč obećanjima rukovodećih iz Tužilaštva BiH, još uvijek nije podignuta optužnica.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu