Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Nikola Andrić je svjedočio da je od kraja juna do polovine jula 1992. bio zatvoren u školi “9.maj”, te da niko nije tukao zatvorenike. Pojasnio je da mu je Risto, kojeg je poznavao odranije, rekao da je udaran, ali mu nije spominjao gdje i kada.

Od polovine jula do novembra 1992. Andrić je, kako je kazao, bio zatočen u Krupi i niko ga nije udarao. Optuženog Mirsada Šabića, izjavio je svjedok, vidio je 2. augusta 1992. u dijelu gdje su bile ćelije.

Prema svjedoku, Šabić je bio s dvije osobe i rekao: “Mi znamo da vi Srbi imate još dosta oružja, ako ne kažete, bit će maltretiranja i tuče.” Nakon te izjave, prema svjedoku, niko od zatvorenika nije upućen kući da donese oružje.

Uz Šabića, za ratni zločin počinjen na području općine Hadžići optuženi su Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šefik Mešanović i Nermin Kalember.

Na teret im je stavljeno nečovječno postupanje, nanošenje fizičke i duševne patnje zatočenicima u logorima “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”. Prema optužnici, Šabić je bio komandir policije u Pazariću od početka juna 1992. godine. Ostali optuženi bili su u civilnim i vojnim strukturama te obavljali dužnosti u logorima.

Šabić je optužen i da je, zajedno s drugim policajcima, učestvovao u premlaćivanju Riste Mijatovića.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je rekao da je prije zatočeništva predao oružje, pojasnivši da je u novembru 1991. godine zadužio puškomitraljez s municijom koji je bio skriven u štali. Na konstataciju braniteljice optuženog Đelilovića Vasvije Vidović da je bilo 900 metaka, svjedok je kazao da je “bilo municije”.

Svjedok nije znao objasniti kako je oružje došlo do njega, govoreći da ga je pronašao u sijenu.

Andrić se prisjetio da mu je komšija Alija spasio porodicu prije nego što je odveden u Pazarić, pojasnivši da je kod njega boravio dvije sedmice. “Alija je došao da nas skloni od nekih”, dodao je svjedok.

Svjedok je na upit da li je u školi bio sigurniji nego u kući, odgovorio je da nigdje nisu bili sigurni.

Tužilaštvo BiH je uložilo četiri materijalna dokaza o odlasku u penziju Naila Hujića 1988. godine. Odbrana opuženog Šabića je istakla da se dokazi odnose na period koji nije obuhvaćen optužnicom.

Raniji svjedoci Odbrane su govorili da je do druge polovine ili kraja septembra 1992. komandir rezervnog sastava policije u Pazariću bio Nail Hujić, a njegov zamjenik Mirsad Šabić.

Nastavak suđenja zakazan je za 11. maj.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao