Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Bivša uposlenica “Crvenog krsta” Lili Umičević je rekla da su u drugoj polovini septembra 1995. godine dobili informaciju iz Policijske uprave da u Jasenici ima ljudi, pretežno starijih, koje treba zbrinuti.

Istakla je da su ih tu dovodili policajci radi “spašavanja i sigurnosti”, jer je bilo borbenih dejstava. Prema njenim riječima, “šef policije” je bio Jadranko Šaran.

Svjedokinja Umičević je navela da je nekoliko puta išla u Jasenicu, u kojoj je bilo i odjeljenje civilne policije, te da su civili bili smješteni u jednoj, a policija u drugoj kući.

“Ni na koga se nisu žalili”, odgovorila je Umičević na upit o odnosima civila s policijom.

Ona je negirala im je sloboda kretanja bila ograničena, te naglasila da se te osobe nisu imale gdje vratiti jer su im domovi bili devastirani.

Početkom oktobra Umičević je, kako je posvjedočila, učestvovala u premještanju ovih civila u naselje Podvran iz sigurnosnih razloga, odnosno zbog blizine linije. Istakla je da se radilo o dvjema kućama koje su bile pripremljene za stanovanje.

Svjedokinja je navela da je uz transport civila, iz sigurnosnih razloga, bila i policijska pratnja, koja je i reagovala kada ih je domaće stanovništvo zaustavilo i htjelo da otvori kombi.

Ona je negirala da se u Podvranu radilo o logoru, objasnivši da je to bio kolektivni smještaj civila srpske nacionalnosti, te da ga je “Crveni krst” redovno posjećivao, kao i ljekari.

“Stanica javne bezbjednosti je imala svoju kuhinju, i na samom početku im je odatle vožena hrana. Onda se formirala javna kuhinja (…) Vožen im je kruh iz pekare svako jutro”, izjavila je Umičević, dodavši da im je i “Crveni krst” davao namirnice i drva.

Kako je naglasila svjedokinja, nije postojala zabrana kretanja ovim osobama, ali su deset do 20 dana nakon dolaska imale policijsko obezbjeđenje.

Umičević je rekla da nije čula da Šaran nije dozvoljavao ovim civilima da se vraćaju kućama i nema saznanja da se neko žalio da je upućivan na prinudni rad. U Jasenici, kako je kazala, nije vidjela povrede na ovim osobama.

Za zatvaranje stanovništva srpske i hrvatske nacionalnosti, ubistvo i nečovječno postupanje, uz Šarana su optuženi Samir Šabić i Zijad Kadić. Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir Policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac.

Volonter “Crvenog krsta” Hase Čaušević je rekao da je imao informaciju da su osobe u Jasenici zbrinute od policije koja je “nad njima vodila brigu i zaštitu”.

Pojasnio je da je civilima u Podvranu nosio humanitarnu pomoć, kazavši da su imali iste uslove kakve je i on, kao izbjegelica, imao u svojoj kući. Dodao je da su im dolazili i ljekari.

Istakao je da taj prostor nije bio ograđen te da su se mogli slobodno kretati kao i ostali građani.

Suđenje će se nastaviti 19. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao