Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zaštićeni svjedok i oštećeni S-1, čiji su dijelovi iskaza bili zatvoreni za javnost, kazao je kako je 21. jula 1993. godine Andabak ubio njegovog brata, a njega pretukao. Istog dana mu je, kako je naveo, ubijen drugi brat, a majka ranjena u nogu.

“Čuo sam i vidio kad ga je upucao u mozak”, rekao je svjedok, objasnivši da su bila dva pucnja iz pištolja.

Prema svjedoku, optuženi ga je šutao, udarao nogama i rukama i puškom mu slomio zube.

Tužilaštvo BiH je optužilo Andabaka da je 21. jula 1993. rukovodio akcijom u Grborezima, kada su pripadnici Druge lakojurišne bojne Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) jednu osobu ubili, a drugu ranili.

Prema optužnici, pripadnici ove bojne su potom ranili još jednu osobu, koju je Andabak ubio. Na teret mu je stavljeno i fizičko zlostavljanje jednog civila.

Svjedočeći u vlastitu korist, optuženi Andabak je negirao da je počinio djela koja mu se stavljaju na teret.

“Ja tvrdim da nisam. Svjedoka S-1 nisam imao čime da tučem. (…) Nisam uopće vidio udaranje. Nisam vidio da ga je iko maltretirao dok sam bio tu”, kazao je Andabak.

Neki svjedoci Tužilaštva BiH, kao i većina svjedoka Odbrane, rekli su da nisu čuli ni vidjeli da je Andabak nekoga maltretirao.

Zapovjednik i danas
Jasenko Tufekčić je kazao da je Andabak bio od pomoći i da “nije naišao na čovjeka koji je nekada nešto loše o njemu rekao”.

“Ovo što je učinjeno nama jeste zločin, ali Zdenko Andabak nije na toj adresi”, kazao je svjedok.

Također, svjedoci Tužilaštva Ljuban Karadža i Mladen Badrov su naveli da nisu čuli da je optuženi nekoga maltretirao tokom akcije razoružavanja 21. jula 1993. godine.

Badrov je napomenuo da je tog dana u Grborezima vidio S-1 i još tri osobe, ali da nije uočio povrede na njemu.

“Zdenko Andabak je bio zapovjednik. (…) Ja ga i dan-danas smatram svojim zapovjednikom”, rekao je Karadža, nekadašnji pripadnik Vojne policije.

Prilikom ispitivanja svjedoka, Tužilaštvo se suočilo s mijenjanjem iskaza, odnosno neki svjedoci su ustvrdili da je na njih vršen pritisak prilikom davanja ranijih iskaza.

Jure Bolotin i Draško Dalić su naveli da su izjave u istrazi dali pod pritiskom.

Prema optužnici, Andabak je bio pomoćnik načelnika Uprave Vojne policije za Operativnu zonu Sjeverozapadna Hercegovina HVO-a i komandir Druge lakojurišne bojne Vojne policije HVO-a.

Andabak je, svjedočeći u svoju korist, pojasnio da je u vrijeme akcije razoružavanja bio pomoćnik načelnika Uprave Vojne policije za Operativnu zonu Sjeverozapadna Hercegovina HVO-a i imao koordinacijsku ulogu.

Ovo su potvrdili vještak Odbrane Franjo Cvitković i svjedok Ante Čolak, koji je kazao da je optuženi bio samo koordinator između zapovjednika Livanjske brigade i postrojbe Druge lakojurišne.

Cvitković je rekao da je naredbe jedinicama Vojne policije mogao izdavati načelnik Uprave Vojne policije HVO-a ili komandanti jedinica na terenu, a da je Andabak, kao pomoćnik načelnika Uprave Vojne policije za Operativnu zonu Sjeverozapadna Hercegovina, mogao samo prenositi naređenja načelniku i imati “koordinacijsku ulogu”.

Prema Andabaku, on je za vrijeme akcije razoružavanja bošnjačkih pripadnika HVO-a u selima Guber, Komorani i Grborezi čitao proglas putem razglasa i upoznavao stanovništvo ko će vršiti razoružavanje, te “da se nemaju čega plašiti”. Ovo su potvrdili neki svjedoci kako Tužilaštva, tako i Odbrane.

Andabak je izjavio da se zaustavio u blizini kuća, gdje je, prema optužnici, počinjen zločin, i vidio čovjeka s balkona kako je ispalio kratak rafal “u pravcu Marinka Kreše i njegove grupe”. Također je napomenuo i da je vidio drugog čovjeka koji je istrčao iz pravca druge kuće i počeo pucati, nakon čega je nastala opća pucnjava.

Incident u Grborezima
Optuženi nije negirao da je ulazio u dvije kuće, pojasnivši da je u jednoj na spratu s vrata vidio tijelo osobe koja je pucala s balkona, ali da mu nije prilazio. U drugoj je, kako je kazao, vidio stariju ženu, za koju su rekli da je ranjena. Istakao je da je javio zapovjedniku brigade da je došlo do incidenta u Grborezima i tražio da dođu hitna pomoć, civilna policija, da izvrši uviđaj, i mrtvozornik.

Svjedok Odbrane i nekadašnji načelnik Livanjske brigade “Petar Krešimir Četvrti”, Ante Čolak je kazao da je čuo optuženog da javlja zapovjedniku da ima mrtvih i ranjenih te kako traži da se pošalju hitna pomoć i policija. Dražen Periša, koji se tog dana nalazio u centru veze u stožeru, potvrdio je navode optuženog Andabaka.

Zoran Vrdoljak, koji je 2014. saslušan kao osumnjičeni i zajedno s Andabakom te godine bio uhapšen, svjedočio je u korist optuženog. On je ispričao da je kao policajac obezbjeđivao ukop stradalih koji su u ljeto 1993. pružali otpor.

Svjedok Čolak je naveo da je kroz analizu akcije saznao da je u Grborezima bila organizovana zasjeda, te da je iza kuće oštećenih bio čovjek s mitraljezom.

Milan Juranić je rekao da se pričalo da je u Grborezima došlo do razmjene vatre, kada su osobe koje su vršile razoružavanje ušle u selo, gdje ih je na balkonu jedne kuće dočekao čovjek s mitraljezom.

Zaštićeni svjedoci Odbrane SO-3, SO-4 i drugi svjedoci su kazali da nisu čuli da je optuženi nekoga ubio, maltretirao ili činio neke nečasne radnje. SO-3 je napomenuo da je optuženi “dosta pomagao ljudima”.

“On je vrlo plemenit i human čovjek”, izjavio je SO-4, dodavši da mu je Andabak jedne prilike “spasio glavu”.

Osporavajući navode optužnice, Odbrana je saslušala oko 20 svjedoka, jednog vještaka i uložila materijalne dokaze. Da bi dokazalo ulogu optuženog Andabaka u događaju u Grborezima, Tužilaštvo BiH je saslušalo oko deset svjedoka, vještaka i uložilo materijalne dokaze.

Suđenje je obilježio i branilac Bajro Čilić, koji je branio interese Andabaka iako je šest mjeseci bio suspendovan od Advokatske komore. Kada su obaviješteni o suspenziji, Sudsko vijeće nije ponovno pozivalo svjedoke, ali je optuženi zamijenio advokata. Odbranu je nastavio Esad Fejzagić.

Andabaku se u drugom predmetu pred Sudom BiH sudi s Muamirom Jašarevićem i Seadom Velagićem za zločine počinjene u Livnu 1992. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Firme sankcionisane zbog veza s Dodikom predlažu zakon koji bi natjerao banke da im ponovo otvore račune
Narodna skupština Republike Srpske, na sjednici koja traje već dva dana, raspravljat će o dopunama Zakona o unutrašnjem platnom prometu, na koje opozicija upozorava kao na pokušaj primoravanja banaka da ponovo otvore račune firmama s liste sankcija SAD-a. Inicijatori zakona tvrde kako samo žele pravedno poslovno okruženje, a to traže kroz kažnjavanje banaka koje zatvaraju račune firmama sankcionisanim zbog veza s porodicom Dodik.
Inspektori provjeravaju deponiju koja je zagadila zrak u Sarajevu, ali kada će se utvrditi odgovornost za propuste?
Požar na deponiji “Krupačke stijene” potaknuo je novi val rasprava o njenom ilegalnom radu ali i odgovornosti za ekološku katastrofu koja je ugrozila zdravlje stanovnika. Detektoru je potvrđeno da su inspektori na terenu, ali ranije reakcije vlasti na upozorenja inspektora nisu dovela do utvrđivanja krivice pa građane i ekološke aktiviste danas brine da se problem ponovo neće riješiti.