Vrućinić: Sastanci sa optuženim
Suad Šabić je kazao je da poslije 19. aprila 1992. prekinut kontakt Stranke demokratske akcije (SDA) sa Srpskom demokratskom strankom (SDS) u Sanskom Mostu, nakon čega je on imao kontakte sa Vrućinićem, koji je tada bio načelnik policije i u Kriznom štabu.
Prema Šabiću, koji je bio potpredsjednik Općinskog odbora SDA, razgovarao je sa Vrućinićem kako ne bi eskalirali sukobi. “Vrućinić je govorio da muslimanski narod mora da preda oružje”, kazao je svjedok, dodavši da se sastao sa optuženim četiri ili pet puta i da je bio korektan.
Optuženi je prokomentarisao da se sjeća samo jednog sastanka sa svjedokom i da mu je govorio da utiče na muslimansko stanovništvo da preda oružje. Svjedok je potvrdio da mu je ovo rekao optuženi.
Šabić je posvjedočio da ga je dva puta hapsila policija 25. maja 1992. godine. Pojasnio je da je prvi put odveden u zgradu policije i dogovoreno je da nagovara ljude da predaju oružje. Iako je pušten, nekoliko sati kasnije, svjedok je ponovno uhapšen i zadržan u policiji do 28. augusta 1992., a zatim je odveden na Manjaču.
U zgradi policije je svjedok, kako je naveo, jedne prilike zlostavljan i zajedno sa tri zatvorenika su ga tukli Došenović i Mauna. Tada su mu slomljena dva rebra. Prema svjedočenju Šabića, nakon odvođenja zatvorenika na Manjaču, ostali su Seferović i Kamber koje on, kako je kazao, više nikad nije vidio.
Svjedok je kazao da je na Manjači ostao do 14. novembra 1992. godine.
Mirko Vrućinić, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, optužen je da je učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protuzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.
Nijaz Halilović, drugi svjedok Tužilaštva na ovom suđenju, ispričao je da je bio komandant štaba Teritorijane odbrane (TO) Sanski Most do 19. aprila 1992. godine.
Halilović je ispričao da su po njega 17. juna 1992 . godine došala četiri Vojna policajaca i tri iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), te da je odveden u jednu od garaža građevinske firme “Betonirka”, na čijem na trećem spratu je bio Štab TO-a i koja se nalazila nedaleko od zgrade policije.
Ispričao je da je tokom drugog ispitivanja bilo maltretiranja i tuče, te da ga je jedan policajac udario dva puta palicom po leđima i jednom u vratni dio.
Halilović je kazao da je 26. ili 27. juna 1992. odveden na Manjaču, gdje je ostao do kraja novembra iste godine.
Istaknuo je da je prije drugih zatvorenika napustio Manjaču jer je njegov otac, kako je kasnije saznao, dao Nedeljku Rašuli 20.000 maraka.
Nastavak suđenja zakazan je za 24. mart.