Četvrtak, 11 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ustavni sud je zaključio da je Jašarević počinio djelo terorizma, da mu nije povrijeđeno pravo na pravično suđenje, te da Sud BiH nije postupao sa predubjeđenjem o njegovoj krivici.

U svojoj apelaciji Jašarević je naveo da mu je presudom povrijeđeno pravo na pravično suđenje. Pojasnio je da je Sud BiH pogrešno kvalificirao djelo, te je pogrešno utvrđena njegova namjera, kao i da je izveden pogrešan zaključak o posljedicama krivičnog djela za koje je osuđen.

Jašarevićev advokat Senad Dupovac za Balkansku istraživačku mrežu u Bosni i Hercegovini (BIRN BIH) je izjavio da razočaran stavom Ustavnog suda.

“Čekam pisanu odluku i kada je izanaliziram s mojim timom moći ću zauzeti stav. Ipak, već mogu reći da sam nezadovoljan jer sam polagao nade u apelaciju”, kazao je Dupovac.

On tvrdi da su sačinjene brojne “greške u postupku”.

“Nakon prvostepene presude Suda BiH protiv Jašarevića, uspio sam izdejstvovati ukidanje presude i vraćanje postupka na ponovno suđenje. Dakle, još u toj fazi bile su evidentne greške u postupku, na koje sam ukazivao… Dakle, čekam pisani otpravak, konsultovat ću se sa svojim timom i kolegama advokatima čije mišljenje cijenim i vjerujem da ću ići do kraja u Strasbourg”, dodao je Dupovac.

Mevlid Jašarević je osuđen na 18 godina zatvora zbog napada na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu 28. oktobra 2011. godine. Trenutno se nalazi na izdržavanju kazne u Zenici.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni Sud BiH privremeno stavio van snage zaključke Narodne skupštine o Dodikovom mandatu
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je stavio van snage zaključke u vezi s odlukom Centralne izborne komisije o prestanku mandata Milorada Dodika, koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na jednoj od prethodnih sjednica.
Produžene mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam u Bosanskoj Krupi
Državni sud je, na prijedlog Tužilaštva Bosne i Hercegovine, produžio mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam i vrbovanje radi terorističkih aktivnosti u Bosanskoj Krupi, povezanih s istragom o napadu na Policijsku stanicu u ovom gradu prije gotovo godinu dana, kada je jedan policijski službenik ubijen, a drugi povrijeđen.
Spomen-ploča jedino sjećanje na majku i sestru u Grabovici