Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Č. Sakoč je kazao da je u vrijeme kada je T.Č. odvedena iz kuće i kada su ubijene dvije starije žene u Počitelju i njegov život bio ugrožen.

Optuženi Sakoč je kazao da je poznavao oštećenu, jer je radila sa njegovom ženom i sestrom. On je, kako je rekao, od aprila do juna 1992. bio u Teritorijalnoj odbrani (TO).

Sakoč je optužen da je 9. jula 1992. godine, sa osobom zvanom Boban, iz kuće porodice Đurašković u mjestu Počitelj odveo T.Č., te je počeo daviti konopcem i tući, a potom ju je silovao.

Prema optužnici, u kuću Đuraškovića su se vratili 10. jula, oko tri sata iza ponoći, i Boban je ubio dvije osobe.
Sakoč je kazao da je Bobana upoznao kada je u maju 1992. išao u mjesto Bijača (općina Ljubuški) na obuku, gdje su bili specijalci iz Hrvatske.

Sakoč je kazao da je Bobana upoznao kada je u maju 1992. išao u mjesto Bijača (općina Ljubuški) na obuku, gdje su bili specijalci iz Hrvatske.

“Bobanovo ime nisam znao. Svi specijalci su imali nadimke. S njima se nikada nisam družio.

Nakon obuke viđao sam Bobana i ostale specijalce po kafićima u Čapljini. Gledao sam svojim očima kako se drogiraju i igraju ‘ruski rulet’”, rekao je Sakoč.

On se prisjetio kako je u junu ili julu 1992. sjedio u jednom ugostiteljskom objektu u Počitelju, gdje je došao i Boban. Kako je naveo, Boban mu je prišao i rekao da ga mora voziti u zaseok Slanodol.

Tada mu je Boban kazao da ima “četničkih agresora i da je dobio nalog od neke organizacije nalog za hapšenje”.

“Bio sam u šarenoj uniformi i imao sam pištolj. Boban je imao pušku, pištolj i uniformu. Kad smo gore došli, prepoznao sam Miška Đuraškovića. Bobanu sam rekao da je to hrvatska kuća. Nisam znao ko su Srbi koji su bili u Miškovoj kući”, kazao je Sakoč.

On je dodao da su izašli iz auta i da se Boban obratio Đuraškoviću sa riječima: “Kakve ti četnike skrivaš”, te mu opsovao majku.

Optuženi je naveo da je u kući vidio dvije starije žene i T.Č., koju je Boban crvenom krpom udarao po glavi, a ona je plakala.

Nakon toga je Boban naredio da T.Č. ide s njim na ispitivanje. Odveli su je u prvo u Počitelj, u kuću u kojoj je Boban živio. Sakoč je naveo da je Boban ispitivao oštećenu s kim je surađivala prije rata i o izvještajima o naoružanju, te je maltretirao. Pojasnio je da on nije Bobana mogao spriječiti, jer je držao pištolj.

Optuženi je kazao da su je nakon 20 minuta odveli u logor Dretelj, gdje je stražar kazao da je moraju odvesti u zgradu stare pošte u Čapljini. Osoba pod imenom Mirsad Muminović je izašla i njoj je Boban predao T.Č.

“Mirsad je rekao da dovede još dvije žene od Đuraškovića. Odveli su je u podrum. Njoj su sve vrijeme bile vezane ruke. S njom nisam ni jednom nasamo bio. Nisam je silovao”, izjavio je optuženi.

On je kazao da mu je Boban prislonio pištolj i rekao da se vrate nazad kod Đuraškovića. Kada su stigli gore, kako je naveo, dvije starije žene su stajale na hodniku i Boban je pucao u njih.

Sakoč je tada ušao u sobu sa kćerkom od Đuraškovića kako bi je smirio i tu su se zadržali oko 40 minuta.

“Nakon toga dolazi Boban i istjeruje nas vani. Izlazimo do kapije. Ne znam gdje su ostali bili dok smo mi bili u sobi. Tada nisam znao šta je bilo sa tijelima i ko ih je izveo. Boban je otišao po gorivo i zapalio žene. Počeo je urlati, pjevati ustaške pjesme. U Americi sam saznao ko je iznio tijela žena i da je Miško donio gorivo”, prisjetio se on.

Optuženi je izjavio da nije znao da će Boban ubiti žene. Kazao je da je morao Bobana odvesti jer se bojao za svoj i život svoje porodice.

Sakočevim svjedočenjem Odbrana je završila dokazni postupak, a u nastavku suđenja, 10. februara, Tužilaštvo BiH će saslušati dodatnog svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona