Četvrtak, 9 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Sud je donio rješenje kojim je odbijen kao neosnovan prijedlog Tužilaštva za određivanje pritvora optuženima Bobanu Inđiću i Obradu Polugi”, navedeno je iz Suda BiH.

Inđiću i Polugi se, s još osam osoba, sudi za ubistva civila otetih iz voza u Štrpcima (općina Rudo) u februaru 1993. godine, koja su počinjena na području Višegrada.

Tužilaštvo BiH je ranije na ročištu zatražilo pritvor za Inđića i Polugu navodeći da su vršili pritisak na svjedoke. Odbrane su se protivile prijedlogu, ocjenivši da je neosnovan.

Za otmicu 20 civila iz voza u Štrpcima 27. februara 1993. godine, koji su ubijeni na području Višegrada, osim Bobana Inđića i Obrada Poluge optuženi su Luka Dragičević, Petko Inđić, Novak Poluga, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović, Radojica Ristić, Vuk Ratković i Miodrag Mitrašinović. Jovičić je također bio optužen s njima, ali je, nakon priznanja krivice, postupak protiv njega razdvojen u novembru prošle godine.

Prema optužnici, Dragičević je bio komandant Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Boban Inđić komandir Interventne čete ove brigade, dok su ostali optuženi bili pripadnici Interventne čete ili Prve čete Prvog bataljona te brigade.

Najčitanije
Saznajte više
Otvorena BIRN-ova izložba “Uloga medija u raspadu Jugoslavije”
Fotografije, novinski isječci i bilješke novinara dokumentovane u izložbi Regionalne Balkanske istraživačke mreže (BIRN Hub) otvorenoj u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine dokaz su uloge pojedinih medija u propagandi i podjeli društva u bivšoj Jugoslaviji.
Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku
Čitanjem optužnice i izlaganjem uvodne riječi, počelo je suđenje suspendovanom predsjedniku Državnog suda Ranku Debevcu, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Osmanu Mehmedagiću i uposleniku Suda Milisavu Pijuku, koji se terete za više krivičnih djela.
Oslobođeni za zločine u Zaklopači traži naknadu od BiH