Utorak, 24 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedočeći putem videolinka iz Beograda, ST-1 je izjavio da je predveče 27. februara 1993. godine vidio kako do škole u Prelovu dolaze kamion i dva vozila.

“Kada su otvorili stranicu, kao da sam vidio civile, njih oko 20”, rekao je ST-1.

On je naveo da je među vojnicima koji su stigli prepoznao Milana Lukića, Miodraga Mitrašinovića, Olivera Krsmanovića, Petka i Bobana Inđića, Obrada i Novaka Polugu, Radojicu Ristića, Šekarića zvanog Pive i druge.

Za otmicu 20 civila iz voza u Štrpcima 27. februara 1993. godine, koji su ubijeni na području Višegrada, Tužilaštvo BiH tereti Luku Dragičevića, Bobana Inđića, Obrada i Novaka Polugu, Dragana Šekarića, Olivera Krsmanovića, Petka Inđića, Radojicu Ristića, Vuka Ratkovića i Miodraga Mitrašinovića.

Prema optužnici, Dragičević je bio komandant Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Boban Inđić komandir Interventne čete ove brigade, dok su ostali optuženi bili pripadnici Interventne čete ili Prve čete Prvog bataljona Druge podrinjske lake pješadijske brigade VRS-a.

Milan Lukić je u Haškom tribunalu osuđen na doživotni zatvor zbog zločina u Višegradu. Ubistva putnika iz voza nisu bila obuhvaćena optužnicom.

ST-1 se prisjetio da su po dolasku u Prelovo civili istjerani iz kamiona i da su, noseći putne torbe, otišli u salu. Dodao je da su i vojnici bili u sali. Među civilima, kako je napomenuo, vidio je jednog vojnika u vjetrovci te osobu koja je radila na željezničkoj pruzi, u plavom odijelu.

“Čujem kako su ih tukli…”, kazao je on.

Svjedok je rekao da su civili iz sale “istjerivani kao ovce” i da su ih tukli kundakom po leđima. Prema njegovim riječima, pri izlasku su bili samo u donjem vešu, a neki i krvavi. Potom su se popeli u kamion.

On je istakao da mu je Milan Lukić kazao da očisti salu, a Boban Inđić dao gorivo da zapali odjeću civila. Naveo je da je u sali vidio odijela, prtljag te pasoše i lične karte. Izrazio je žaljenje što nije sačuvao lične dokumente civila, napomenuvši da je sve to zapalio “u tri ture”. Dodao je i da je čistio krv u sali.

Iste noći, posvjedočio je ST-1, vratio se Lukić i svađao s Krstom Papićem. Naglasio je i da je Papić “zvao Damjana i spominjao šta je Milan Lukić uradio”.

Na pitanje da li je saznao šta se desilo s civilima, svjedok je odgovorio da je čuo da su odvedeni na Mušiće i pobijeni.

Naveo je da se o ovom događaju pričalo naveliko, te da je imao saznanja da su civili bacani u Drinu, prvo u plićak, a nakon što rijeka nije mogla da “povuče”, bacali su ih sa stijene.

Dragičevićeva Odbrana je upitala svjedoka da li je čuo da se u razgovorima između Krste Papića i Damjana Mitrašinovića spominjao optuženi, na šta je on odgovorio: “Luku nisu spominjali.”

ST-1 se složio s Odbranom da lično nije vidio ništa u vezi s tijelima.

Unakrsno ispitivanje svjedoka prekinuto je zbog lošeg zdravstvenog stanja optuženog Ratkovića, te će se termin nastavka njegovog ispitivanja naknadno objaviti.

Suđenje će se nastaviti 17. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Senad Gračanin i ostali: Završen dokazni postupak Tužilaštva
Na suđenju za zločine u Velikoj Kladuši 1995. godine, Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona uložilo je pisane dokaze, čime je okončalo svoj dokazni postupak.
Muhamed Ibrahimović: Promijenio iskaz u vezi sa udaranjem zatvorenika
Na suđenju za zločine u Livnu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da se ne sjeća da je Muhamed Ibrahimović prilikom saslušanja udarao zatvorenike srpske nacionalnosti, kao što je govorio u istrazi.
Peković: Od članova porodice i komšija čuli o ubistvu
Kevac: Gledao odvođenje muškaraca u Biljanima