Petak, 29 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Prvostepena disciplinska komisija VSTV-a zaključila je da Janjić nije nemarno postupao u predmetu protiv Gligora Begovića, koji je pravosnažno osuđen na deset godina zatvora za zločine počinjene 1992. nad civilima u zatočeničkom centru Batković kod Bijeljine.

Ured disciplinskog tužioca tereti Janjića da u optužnicu protiv Begovića nije uključio stradanje pet osoba iako je za to bilo dovoljno dokaza, te da nakon potvrđivanja optužnice nije izvodio dokaze za stradanje dvije osobe.

Disciplinski postupak protiv tužioca Janjića pokrenut je u martu prošle godine.

Na ovu odluku postoji mogućnost žalbe Drugostepenoj komisiji VSTV-a.


US Embassy - Logo“Ovaj projekat je omogućila velikodušna podrška američkog naroda putem Američke ambasade u Sarajevu i svi stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu ne odražavaju nužno stav Američke ambasade ili Vlade SAD, već isključivo autora.“

Najčitanije
Saznajte više
Službeno traženje dokaza koje nije mogao pribaviti punomoćnik sutkinje Brčko distrikta
U nastavku pripremnog ročišta po disciplinskoj tužbi protiv sutkinje Osnovnog suda Brčko distrikta Ajsele Memišević, Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća je najavila da će po službenoj dužnosti zatražiti dokaze koje nije mogao pribaviti punomoćnik sutkinje.
U ponedjeljak ukop tri žrtve s područja Zvornika
Posmrtni ostaci tri žrtve s područja Zvornika, od kojih su dvije neidentifikovane, bit će ukopani na kolektivnoj dženazi u Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju Memići-Gornja Kalesija.
Jasminka Knežević: Dokazi Odbrane o nepostojanju službene tajne
Raspisana potjernica za Rankom Grabom
EU prijeti obustavom podrške, VSTV tvrdi da se može finansirati sam