Četvrtak, 11 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U odluci disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) se navodi da je Šerbečić poslao svim sudijama i tužiocima e-mail, u kojem je iznio neutemeljene tvrdnje o procesu imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija, kao i predrasude prema predsjedniku Vrhovnog suda Federacije BiH (FBiH) Miloradu Novkoviću zbog njegovog nacionalnog porijekla.

Šerbečić je, kako stoji u odluci disciplinske komisije, u e-mailu napisao da određeni članovi VSTV-a “lobiraju i mute”, a drugi “gledaju i ćute”. Dodao je da članovi VSTV-a “mogu pričati o nekome šta hoće, naručiti bilo kakve prljavštine, a da kandidat ne može saznati jer je sve tajna”, upoređujući proces imenovanja u pravosuđu s pijacom.

Šerbečić je također Novkovića, trenutnog predsjednika Vrhovnog suda FBiH i bivšeg predsjednika VSTV-a, nazvao “Srbinom koji živi u Beogradu”, navodeći da je “za njegovog mandata u VSTV eliminisano Bošnjaka sa rukovodećih pozicija u Tesliću, Zvorniku, Vlasenici, Kalesiji, Gradačcu, Tešnju, kao i u Općinskom sudu u Sarajevu te Kantonalnom sudu u Zenici”.

U odgovoru na tužbu, Šerbečić je rekao da nije iznio nacionalne predrasude protiv Novkovića, već da se radi o “tačnim i provjerljivim podacima”.

Šerbečić je kažnjen s javnom opomenom, a na ovu odluku moguće se žaliti drugostepenoj disciplinskoj komisiji.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Rus sa njemačke Interpolove potjernice izručen iz Bosne i Hercegovine
    Magomed Evloev, ruski državljanin koji je sredinom godine uhapšen na Aerodromu Sarajevo, izručen je Njemačkoj na osnovu Interpolove potjerice zbog više krivičnih djela, potvdio je za Detektor njegov advokat.
    Dodiku zabranjen ulazak u Sloveniju
    Vlada Slovenije uvela je sankcije bivšem predsjedniku Republike Srpske MIloradu Dodiku i zabranila mu ulazak u ovu zemlju.