Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Svjedok Jure Jerkić, nekadašnji radnik policijske uprave u Mostaru, potvrdio je da je združena jedinica policije formirana krajem juna 1993. godine kada je došlo do napada Armije BiH (ABiH) na Hrvatsko vijeće obrane (HVO), odnosno kada je bila ugrožena “crta razdvajanja između ove dvije vojske”.

Jerkić, koji je iskaz dao kao svjedok Odbrane drugooptuženog Petra Krndelja, kazao je da je HVO u tom periodu ostao desetkovan i očekivalo se da će pripadnici policije morati da učestvuju i u izvšavanju borbenih zadataka.

Nakon odluke o formiranju jedinice, kako je rekao, bilo je potrebno pronaći ljude u policiji koji su mogli da vrše borbenu obuku.

“Našli smo četvoricu ljudi koji su vodili tu jedinicu. Bili su to odgovorni, školovani i profesionalni ljudi. Među njima je bio i Petar Krndelj”, kazao je Jerkić.

Dodao je da je policijska uprava u Mostaru obezbjeđivala združenoj jedinici logistiku, te da su pripadnici jedinice imali zelene, jednobojne uniforme.

“Zahvaljujući ljudima koji su vodili tu jedinicu, zapovjednicima, niko od pripadnika te jedinice nije ranjen, niti je poginuo. Bili su to odgovorni profesionalci. U odnosu na druge – ‘Pentagon'”, kazao je Jerkić.

Na pitanje Tužilaštva, on je kazao da je združena jedinica policije izvršavala borbene zadatke i o tome izvještavala stožer HVO-a, dok je civilna policija o svojim zadacima izvještavala načelnika policijske uprave Mostar.

Uz Krndelja, za zločine počinjene na području Čapljine optuženi su Nikola Zovko, Krešo Raič i Ivica Čutura. Prema optužnici, Krndelj je bio pomoćnik komandira Policijske stanice u Čapljini, Zovko komandir Policijske stanice, Raič komandir voda Vojne policije, te Čutura kao operativni radnik u stanici u Čapljini.

U optužnici se navodi da su pripadnici policije, kojima je rukovodio optuženi Krndelj, i vojni policajci HVO-a 19. jula 1993. godine učestvovali u akciji u selu Čeljevo (opština Čapljina), tokom koje su ubijena tri bošnjačka civila.

Svjedok Jerkić je kazao da su od 1993. godine sa radom počeli i vojni pravosudni organi.

“U tom periodu bio je veliki broj krivičnih djela koja su činili pripadnici vojske, ali i krivična djela koja su se dešavala prema vojnim licima. Takođe, vojni pravosudni organi su imali zadatak da štite i vojnu imovinu, ali i da se rastereti civilna policija koja je imala druge zadatke”, objasnio je svjedok.

Odbrana prvooptuženog Zovka upitala je svjedoka da li odlaskom Krndelja iz Policijske stanice u Čapljini, Zovko prestaje da mu bude nadređeni, Jerkić je rekao da je to tačno.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. decembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao