Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Suda su naveli da su te informacije netačne, zlonamjerne, maliciozne i neprovjerene.

“Predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso nikada nije razgovarala s Mladenom Bajićem, bivšim državnim odvjetnikom Republike Hrvatske, ni usmeno ni pismeno, niti ga je ikada bilo gdje srela”, saopšteno je iz Suda BiH.

Kako se dodaje, svi navodi izneseni na portalu “Novi”, kao i u “Dnevnom avazu”, predstavljaju grubo kršenje novinarske etike i tešku klevetu.

U medijskim izvještajima je navedeno da je Kreso nagovarala Bajića da preduzme određene korake u jednom predmetu.

Iz Suda su negirali i navode da je Kreso onemogućavala prebacivanje predmeta ratnih zločina na
entitetske sudove. Istakli su da u Sudu BiH više godina postoji fiksno vijeće koje samostalno donosi odluke o prebacivanju predmeta ratnih zločina na niže sudove.

U saopštenju stoji da “odbacuju navode da je predsjednica Suda, zloupotrebom položaja, zaposlila jednu pripravnicu mimo konkursne procedure”.

“Pripravnica je, kao i stotine drugih koji su u Sudu BiH odradili pripravnički staž, primljena na godinu dana, u skladu sa zakonom i uz poštivanje svih procedura. To su činjenice, a sve ostalo su pokušaji diskreditacije predsjednice Suda BiH i teške manipulacije građanima”, istaknuto je u saopštenju.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.