Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužioci tvrde da nisu prekoračili granicu od 300.000 riječi za završni podnesak, koju su odredile sudije.

Odbrana Mladića zatražila je da završni podnesak Optužbe bude odbijen, tvrdeći da je tužilaštvo zloupotrijebilo anekse završnog podneska, koje nije uključilo u ukupan broj riječi.

Po Odbrani, samo jedan aneks ima 90.000 riječi, a čitav završni podnesak Optužbe čak 390.000 riječi.

U današnjem odgovoru, tužioci Alan Tieger i Peter McCloskey uzvratili su da aneksi nisu argumentativne prirode i da su u njima iznjeti podaci koji se mogu naći i u glavnom dijelu završnog podneska, što znači da su već ubrojani u dozvoljeni broj riječi.

Alternativni zahtjev Mladićevih branilaca bio je da sudije vrate završni podnesak tužilaštvu i nalože mu da dokument ispravi i da ga ponovo podnese u skladu sa propisima suda.

U osvrtu na taj zahtjev, tužioci su, iako smatraju da je neopravdan, izrazili spremnost da, ako sudije prihvate tumačenje Odbrane, iz završnog podneska uklone komentare koji objašnjavaju statističke podatke i ponovo ga podnesu.

Zahtjev Odbrane, zastupnici Optužbe su, inače, nazvali “pretjeranim”.

General Mladić, ratni komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Prema okvirnom planu Tribunala, prvostepena presuda Mladiću trebalo bi da bude izrečena do novembra 2017.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović