Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Najočitiji primjer je ovosedmično hapšenje deset osoba osumnjičenih za ratne zločine u Orašju. Izravni pritisci dolaze najviše iz Republike Hrvatske, od Vlade, preko udruga i drugih koji imaju bilo kakve veze sa ratnim dešavanjima.

U ponedjeljak, 31. oktobra, zbog sumnje za učešće u zločinima počinjenim u Orašju uhapšeni su Đuro Matuzović, Ivo Oršolić, Tado Oršolić, Marko Dominković, Joso Nedić, Marko Baotić, Marko Blaženović, Mato Živković, Anto Živković i Stijepo Đurić.

Hapšenja u Orašju su izazvala burne reakcije u Hrvatskoj, kakva nisu viđena u slučajevima hapšenja Hrvata iz Hercegovine, poput Ivana “Ivice” Kraljevića, Mate Jelčića, Slavka Skendera, Stojana Odaka, Vice Bebeba, Vinka Radišića i Dragana Miloša ili drugih čiji su predmeti već završeni. Reakcija su izostale, vjerovatno, jer ove osobe nisu bile visokopozicionirane u ratnom periodu.

Nije bilo reakcija ni kada je uhapšen general Zdenko Andabak, a kojem se sudi u dva predmeta za zločine počinjene u Livnu.

Da pritisci na pravosuđe ne dolaze samo iz Hrvatske, primjer su i hapšenja visokopozicioniranih Srba i Bošnjaka, pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) i Armije BiH (ABiH).

Najočitiji primjer kod Bošnjaka je hapšenje Nasera Orića, bivšeg komandanta ABiH u Srebrenici.

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović zatražio je od ambasadora Švicarske u BiH da vlastima svoje zemlje prenese najoštriji protest zbog hapšenja Nasera Orića po potjernici koju je Srbija raspisala u februaru 2014. godine. Hapšenje Orića su osudili i drugi političari poput premijera Denisa Zvizdića, pa čak i iz Republike Turske.

Organizirani su protesti u BiH, između ostalih i u Goraždu. Koordinacija boračkih udruženja Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) Goražde je tada izjavila da protestiraju zbog “nastavka ponižavanja branilaca države”.

Ipak, Orić je, na zahtjev istražnih organa, a i zbog bosanskohercegovačkog državljanstva, izručen BiH. Po povratku ga je primio član Predsjedništva BiH, Bakir Izetbegović. Oriću se trenutno u Sudu BiH sudi za ratni zločin počinjen u selima oko Srebrenice i Bratunca.

Koordinacija boračkih udruženja BPK organizirala je hitan sastanak nakon vijesti o hapšenju ratnog komandanta ABiH Ahmeta Sejdića, aktuelnog komesara policije BPK Ešrefa Hurića i Ibre Merkeza.

Saopštenjem se oglasila Stranka demokratske akcije (SDA), navodeći da podržavaju procesuiranje ratnih zločina ali da je dosadašnja praksa optuživanja i hapšenja uglednih komandanata i boraca ABiH stvorila sumnju da je Tužilaštvo BiH podleglo neprimjerenim političkim pritiscima u pravcu izjednačavanja zaraćenih strana.

Saopšteno je da je Kanton Sarajevo spreman pomoći i finansijski podržati Odbranu komandanta Ahmeta Sejdića.

Politički utjecaj na Sud i Tužilaštvo BiH je često primjetan i iz Republike Srpske (RS), odnosno od predsjednika tog entiteta Milorada Dodika. On je tražio i organiziranje referenduma za preispitivanje odluka Suda i Tužilaštva BiH. Uz to, Dodik često izjavljuje da se samo procesuiraju Srbi i da neće ispoštovati odluke te državne institucije.

Da su se svi usuglasili da se procesuiraju ratni zločini, ne samo lakših djela već i protiv visokopozicioniranih osoba, dokaz je Strategija za procesuiranje ratnih zločina koju je Vijeće ministara BiH usvojilo 2008. godine.

Osim pritisaka koji postoje prije i tokom procesuiranja ratnih zločina, političari se ne ograđuju ni od osuđenih i optuženih za ratne zločine. Primjer je i odlikovanje Radovana Karadžića, Biljane Plavšić i Momčila Krajišnika u Narodnoj skupštini RS.

Povezane vijesti
Saznajte više
Dodikovi i Vučićevi napadi na sutkinju bez komentara VSTV-a i uz osude iz Srbije
Stručnjaci iz Srbije kritikuju pritiske predsjednika Aleksandra Vučića na pravosuđe Bosne i Hercegovine uoči izricanja presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, nazivajući ih jasnim narušavanjem nezavisnosti pravosuđa, ali najviše domaće pravosudno tijelo propustilo je stati u zaštitu državnih sudija.
Dok brinu o zdravlju Karadžića i Mladića, sagovornici RTRS-a otvoreno negiraju zločine
Sagovornici Radio Televizije Republike Srpske (RTRS) otvoreno negiraju i umanjuju zločine i sudski utvrđene činjenice te veličaju osuđene za ratne zločine, nakon što se u medijima pojavila informacija da je Radovan Karadžić, osuđen na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici i druge zločine u Bosni i Hercegovini, u lošem zdravstvenom stanju.