Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Alternativno, Mladićevi branioci zahtijevaju da sudije vrate završni podnesak tužiocima i nalože im da dokument isprave i ponovo ga podnesu u skladu sa propisima Suda.

Odbrana tvrdi da je Tužilaštvo znatno prekoračilo granicu od 300.000 riječi, koju je za završne pisane podneske obje strane u postupku odredilo Raspravno vijeće.

Mladićevi branioci tvrde i da su tužioci zloupotrijebili anekse završnog podneska, koje nisu uključili u ukupan broj riječi, da izlože argumente koji se tiču suštine cijelog predmeta, što, po pravilima, nije dozvoljeno.

U samo jednom od tih aneksa ima oko 90.000 riječi, a ukupni obim cijelog završnog podneska iznosi 390.000 riječi, tvrdi Odbrana.

Mladićevi branioci i Tužilaštvo podnijeli su završne pisane podneske 25. oktobra, u roku koji je odredilo Raspravno vijeće, iako je Odbrana na taj rok prethodno uložila žalbu.

Usmene završne riječi, kojima će haški proces protiv generala Mladića biti okončan, zakazane su za početak decembra ukoliko Apelaciono vijeće Tribunala ne usvoji žalbu branilaca na taj termin.

Odbrana je uložila žalbu i na odluku kojom je Raspravno vijeće odbacilo njenu tvrdnju da je prekršeno Mladićevo pravo na fer suđenje.

Očekuje se da će o tim žalbama uskoro odlučiti Apelaciono vijeće na čijem je čelu sudija Carmel Agius, koji je i predsjednik Haškog tribunala.

Ratni komandant Vojske Republike Srpske (VRS) general Mladić optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Suđenje je počelo u maju 2012., godinu dana nakon što su vlasti Srbije uhapsile Mladića, koji je bio u bjekstvu od jeseni 1995., kada ga je Tribunal prvi put optužio.

Prema okvirnom planu Tribunala, prvostepena presuda Mladiću trebalo bi da bude izrečena do novembra 2017. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu