Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Emira Mešić – Pašalić, vještakinja sudske medicine, objasnila je da je prilikom ekshumacije njen osnovni zadatak bio da utvrdi uzrok smrti, da za svako tijelo izvrši obdukciju i po mogućnosti, identifikaciju.

Kako 1997. godine još uvijek nije rađena DNK analiza, vještakinja je napomenula da je identifikacija tijela rađena na osnovu odjeće i zuba.

“Ne znam tačan broj identifikovanih, ali mislim da ih je sigurno više od pola. Tijela su u jami bila u skeletnom stanju, sa vrlo malo mekog tkiva, a povrede koje smo vidjeli na kostima, uglavnom lobanje, su nastale vatrenim oružjem”, objasnila je vještakinja Mešić – Pašalić.

Tokom unakrsnog ispitivanja, ona je kazala da određena tijela možda nisu imala vidljivih povreda, ali da je to vjerovatno ostalo na mekom tkivu, koje nije kod svakog tijela pronađeno.

“Teško je bilo odrediti kod svakog tijela uzrok povrede. Na nekima je povreda nastala udarcem nekog tupog predmeta, na nekim tijelima se navodi da su povrede nastale šarafcigerom, dok kod nekih imamo povrede većeg kalibra, što znači da su nastale vjerovatno eksplozijom”, pojasnila je vještakinja.

Na pitanje Odbrane da li je moguće da su neka tijela imala povrede od pada sa velike visine, s obzirom da je jama duboka 60 metara, vještakinja je odgovorila da definitivno postoje povrede od tog pada, te da skoro i nije bilo skeleta koji nije bio slomljen.

Prema optužnici, Saša Ćurguz je, kao pripadnik Izviđačkog voda 15. bihaćke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), u ljeto 1992. godine učestvovao u progonu, mučenjima i ubistvima bošnjačkog stanovništva na širem području Bihaća.

Kako se navodi u optužnici, Ćurguz je 13. juna 1992. godine došao u krug “IMT Traktorskog servisa” Ripač, u kojem su bila 46-orica zarobljenih muškaraca bošnjačke nacionalnosti i gdje je, zajedno s drugim pripadnicima VRS-a, neke od njih tukao i maltretirao.

Neutvrđenog dana u ljeto 1992. godine, prema navodima optužnice, Ćurguz i drugi pripadnici VRS-a, predvođeni Ratkom Mihajlovićem, došli su u “IMT Traktorski servis” u Ripaču i grupu od 11 zarobljenika odveli na lokalitet Hrgar, u blizini prirodne jame zvane Bezdan.

Prema Tužilaštvu BiH, svih 11 zatvorenika je ubijeno pucanjem iz vatrenog oružja i bačeno u jamu.

Na današnjem ročištu iskaz je dao i Mirsad Balić, predsjednik Udruženja logoraša grada Bihaća koji zastupa interese logoraša iz Ripča. On je kazao da u ime porodica žrtava traži naknadu za nematerijalnu štetu u iznosu koji Sud odobri.

Nastavak ročišta zakazan je za 17. novembar, kada će Tužilaštvo završiti sa dokaznim postupkom.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”
Na suđenju za zločine na području Rogatice, svjedok Tužilaštva ispričao je da se 1992. sreo s optuženim Rajkom Kušićem u logoru "Rasadnik".
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama