Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sankcije koje je Energetska zajednica izrekla Bosni i Hercegovini zbog propusta da se usvoji drugi energetski paket iz oblasti gasa, suspendovane su početkom mjeseca, čime se ponovo otvorila mogućnost pristupa međunarodnim fondovima za finansiranje ove vrste projekata.

Vlasti u BiH su dobile i rok šest mjeseci za donošenje zakonske regulative u oblasti gasa, dok je entitetima rok produžen za dodatna tri mjeseca.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa je na upit Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) o tome koliki su gubici koje je BiH pretrpjela u zadnjih godinu dana, odgovorilo da trenutno “ne postoje” kapitalni projekti u gasnom sektoru, te bi se direktni finansijski gubici zbog ovih mjera mogli svesti na troškove predstavnika Ministarstva za učešće na sastancima koje organizuje Energetska zajednica.

Međutim, u odnosu na šire posljedice zbog neispunjavanje obaveza, kako kažu u Ministarstvu, šteta je značajnija.

Iz Ministarstva su kao jedan od konkretnih slučajeva naveli da je nedavno odobren Regionalni program u vrijednosti od skoro 500 miliona maraka za finansiranje projekata iz energetske efikasnosti, ali da ukoliko BiH hitno ne donese zakonsku regulativu za ovu oblast usklađenu sa evropskim direktivama, neće biti u mogućnosti da aplicira za ta sredstva.

Na Samitu o Zapadnom Balkanu u Beču, kako navode u Ministarstvu, odobren je i projekat koji se odnosi na 400-kilovoltne interkonekcije Višegrad – Bajina Bašta – Pljevlja.

“Ovaj projekat je zaustavljen kada je u pitanju BiH, odnosno stavljen je na čekanje dok ne ispunimo obaveze iz trećeg paketa EU direktiva. Time је odložena realizacija deset miliona eura investicionih sredstava, koliko se odnosi na dio projekta u BiH”, tvrde u Ministarstvu.

Naveli su i da smo, zbog nedonošenja okvirnih strateških dokumenata na nivou BiH u sektorima energetike i zaštite životne sredine, zadnjih nekoliko godina uskraćeni za pristup fondovima Evropske unije. Na godišnjem nivou u te dvije oblasti BiH gubi približno 20 miliona eura, odnosno 60 miliona eura za period od 2014. do 2016. godine.

Zastupnica u Predstavničkom domu Mensura Beganović je na sjednici Parlamentarne skupštine pokrenula pitanje gubitaka zbog nepostojanja strategije energetskog razvoja.

Beganović je za BIRN BiH rekla da su gubici države “iznimno veliki”.

“Radi se o desetinama miliona. Treba promijeniti zakon o gasu, mada u BiH postoji problem prenosa nadležnosti, što su u jednom entitetu to riješili, a u drugom nisu”, istakla je Beganović.

Neposredno prije zadnjeg sastanka Ministarskog vijeća Energetske zajednice početkom ovog mjeseca, sklopljen je dogovor sa državnim i entitetskim ministrima odgovornim za energetska pitanja u BiH, u vezi s akcionim planom implementacije zahtjeva EU u gasnom sektoru.

Nakon potpisivanja ovog dogovora, Energetska zajednica je ukinula sankcije BiH, ali je navela da će se one automatski reaktivirati ukoliko BiH ne usvoji mjere predviđene akcionim planom.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.