Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Mile Dobrijević, nekadašanji inspektor za opšti kriminal u Stanici javne bezbjedonosti (SJB) u Sanskom Mostu, ispričao je da su privođena lica koja su posjedovala oružje i koja su se vojno angažovala.

Kako je naveo, privođeno nesrpsko stanovništvo u većem dijelu je privodila vojska. Prema njegovim riječima, privođeni su u prostorije SJB-a, garaže firme “Betonirka”, Osnovne škole “Hasan Kikić” i dijela fabrike “Krings”.

“Mi smo radili da odvojimo ljude koji imaju krivičnu odgovornost, nelegalno držanje oružja, učestvovanje u vojnom organizovanju (…) Mi smo odvajali ljude na one koji su posjedovali oružje, učestvovali u borbenim dejstvima i na one koji nisu”, kazao je Dobrijević.

On je dodao da su prijedloge da se puste osobe koje nisu posjedovale oružje i učestvovale u dejstvima davali načelniku kriminalističke policije.

Svjedok je rekao da su lica koja su zadržana, kasnije proslijeđena na Manjaču. Dobrijević je dodao da je u više navrata išao saslušavati lica na Manjaču.

Odgovarajući na pitanje optuženog Vrućinića, Dobrijević je kazao da mu je kolega iz Državne bezbjednosti (DB) donio pitanja koja treba postavljati zatvorenim osobama. Ispitivanja su, kako je naveo, zajedno vršili on i kolega iz DB-a.

Vrućinić je optužen da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Odgovarajući na pitanja optuženog, svjedok Dobrijević je kazao da je Manjača vojni logor i da tamo idu vojni zarobljenici.

Na pitanje Optužbe da li su lica koja su poslata na Manjaču bili vojni zarobljenici, svjedok je rekao da ne zna. Naveo je da su lica koja je ispitivao bila u civilnoj garderobi.

Svjedok je rekao da nije ulazio u prostorije u kojima su bili zatvorenici, te da je osobe koje su bile zatvorene u SJB-u ispitivao u svojoj kancelariji.

Potvrdio je da je primjetio povrede na Zikriji Bahtiću, koji je ranije bio njegov kolega, a koji je bio zavoren u “Betonirci”.

“Kolega policajac je bio pretučen”, kazao je svjedok, dodavši da je obavijestio “Dragu Vujanića, upravnika zatvora, svih objekata”.

Dobrijević je precizirao da je Radoslav Martić, jedan od čuvara u “Betonirci”, pretukao Zikriju Bahtića.

Nastavak suđenja zakazan je za 28. oktobar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao