Nedjelja, 26 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Neuropsihijatar Rusmir Softić i psihologinja Mitra Mirković-Hajdukov utvrdili su da je Alešević sposoban razumjeti poziciju u kojoj se nalazi, da može shvatiti djelo koje mu se stavlja na teret i da može komunicirati s braniocem.

Vještaci smatraju da tokom suđenja treba, po potrebi, češće praviti pauze.

Neuropsihijatar Softić je kazao da, “iako zvuči paradoksalno”, najveću korist za zdravlje optuženog bi donijelo suočavanje sa sudskim postupkom.

Alešević je optužen da je 1994. i 1995. godine nečovječno postupao prema ratnim zarobljenicima i civilima koji su bili zatočeni u bivšem hotelu “Radoč” u Bužimu.

Prema optužnici, Alešević je bio referent u vodu Vojne policije 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

On je bio optužen u predmetu sa Zijadom Nanićem i još sedam osoba, kojima je u toku suđenje pred Sudom BiH. Postupak protiv Aleševića je razvojen zbog njegovog zdravstvenog stanja.

S obzirom da su vještaci utvrdili da je sposoban da učestvuje u sudskom postupku, Sud je naložio Tužilaštvu da dostavi preciziranu optužnicu u odnosu na Aleševića.

Suđenje Aleševiću će početi 2. novembra, čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Brat bio sklon alkoholu
Na suđenju za pomaganje u genocidu, svjedok Odbrane izjavio je da je njegov brat bio pod dejstvom alkohola kada je išao da daje iskaze.
Ganić i ostali: Zaustavljanje kolone i premlaćivanje vojnika u Dobrovoljačkoj ulici
Na suđenje za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je ispričao kako je kolona u Dobrovoljačkoj ulici zaustavljena, vojnici premlaćeni, a nakon toga zatvoreni u FIS.
Milan Mijić: Prepoznala optuženog u Jusićima
Stanić i ostali: Preživio strijeljanje na Debelom Brdu
Brajić i ostali: Razdvojen postupak protiv Taranjca
Kustura: Ubistvo i ranjavanje zarobljenih u Hrasnici