Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Za Vasiljevićem, koji je nastanjen u Beogradu i koji je državljanin BiH i Srbije, ranije je raspisana potjernica.

Prema ranijem saopćenju Tužilaštva BiH, Mladen Vasiljević je optužen da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Srpske opštine Rogatica i član Kriznog štaba, od maja do novembra 1992. godine učestvovao u progonu civilnog bošnjačkog stanovništva na području općine Rogatica.

Vasiljeviću je na teret stavljeno da je preko podređenih pripadnika SJB-a, u saradnji s pripadnicima Rogatičke brigade, učestvovao u ubistvima, prisilnim nestancima i nezakonitom zatvaranju.

“Nesrpsko stanovništvo je bilo zatvoreno u objekte i prostorije Srednjoškolskog centra ‘Veljko Vlahović’ i fabriku slada ‘Rasadnik-Sladara’ u Rogatici, gdje je Vasiljević obilazio i ispitivao zatvorena lica. Žrtve su premlaćivane, odvođene na prinudne radove, zatvorene žene i djevojke silovane uz prijetnje i upotrebu sile, a stariji muškarci, žene i djeca prisilno su preseljeni izvan područja Rogatice. Imovina nesrpskog stanovništva je pljačkana i uništavana u velikim razmjerama”, saopćeno je u junu ove godine, kada je Tužilaštvo podiglo optužnicu.

Prema Tužilaštvu, Vasiljević je učestvovao u pješadijskim napadima na civilno stanovništvo iz Višegrada i okolnih sela, prilikom kojih je više desetina civila lišeno slobode.

“Većina tijela žrtava je pronađena i ekshumirana 2000. godine u jami Paklenik kod sela Kalimanići u općini Sokolac, a veći broj žrtava je odveden u nepoznatom pravcu. O njihovoj sudbini do dan-danas nema nikakvih informacija”, stoji u optužnici Tužilaštva.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu