Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U odluci, koju je potpisao predsjedavajući sudija Alphons Orie, Vijeće navodi da “Odbrana nije dokazala da je prekršeno pravo optuženog na pravično suđenje”.

“Stoga, nema osnova da se naloži obustava postupka ili da se proces proglasi ništavnim”, zaključilo je Vijeće.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske (VRS) general Mladić optužen je za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Mladićeva Odbrana je krajem jula zatražila da postupak bude privremeno obustavljen ili da proces bude proglašen ništavnim zbog “sistematske pristrasnosti” Tribunala na štetu optuženog.

Odbrana je taj zahtjev utemeljila na tvrdnjama da su pristrasni predsjedavajući sudija Orie i član Vijeća Christoph Flügge zbog ranijih osuđujućih presuda koje su izrekli Mladićevim podređenima.

Za sudije Carmela Agiusa i Theodora Merona, koji su i predsjednici Tribunala i Mehanizma koji ga nasljeđuje, Mladićeva Odbrana je tvrdila da su pristrasni zbog izjava koje su davali prije i poslije njegovog hapšenja, kao i osuđujućih presuda Mladićevim saradnicima u čijem su donošenju učestvovali kao članovi Žalbenog vijeća.

Sve sudije su time, po Odbrani, generala Mladića unaprijed “proglasile krivim”. Kao dokaz za “sistemsku pristrasnost” Tribunala, Mladićevi advokati naveli su i to što su pravni saradnici sudija već učestvovali u sačinjavanju presude bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, osuđenom za zločine koji se i Mladiću stavljaju na teret.

Odbijajući taj zahtjev, Raspravno vijeće je ustanovilo da je “Odbrana propustila da dovoljno konkretno objasni kako je ta navodna pristrasnost uticala na pravo optuženog na pravično suđenje”.

Predsjednik Tribunala Agius ranije je već odbio zahtjev Mladićevih zastupnika za izuzeće sudija, kao i da su bespredmetne tvrdnje da su sudije Žalbenog vijeća – koje nije ni određeno jer nije ni počeo taj postupak – pristrasne.

Raspravno vijeće danas je podsjetilo i da je, početkom jula, naglasilo da je uloga sudijskih pravnih saradnika isključivo da pružaju pomoć sudijama, a da “donošenje odluka ostaje potpuno u nadležnosti sudija”.

Poslije današnje odluke sudija, do kraja procesa generalu Mladiću ostaje da Optužba i Odbrana do 25. oktobra ulože završne pisane podneske, te da, potom, od 5. do 15.  decembra održe završne riječi.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović