Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Među 40 materijalnih dokaza Državnog tužilaštva su izvještaji o radu Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO), od avgusta do decembra 1992. godine sa potpisom optuženog Zdenka Andabaka.

Tužilac Saša Sarajlić napomenuo je da je riječ o kopijama, na kojima je pečat Haškog tribunala.

Odbrane optuženih su prigovorile na autentičnost i relevantnost ovih izvještaja.

“Ovi izvještaji nemaju nikakve veze sa optužnicom. To su operativni podaci o dešavanjima na terenu i nije nam jasno šta se njima dokazuje”, kazao je Bajro Čilić, advokat optuženog Andabaka.

Zdenku Andabaku, Muamiru Jašareviću i Seadu Velagiću se sudi za zatvaranje, mučenje i ubistva srpskih civila 1992. godine u Osnovnoj školi “Ivan Goran Kovačić” u Livnu.

Prema optužnici, Andabak je bio zapovjednik Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) za Operativnu zonu Sjeverozapadna Hercegovina, Jašarević njegov zamjenik, a Velagić pripadnik kriminalističke službe Vojne policije HVO-a.

Tužilaštvo je uvelo i set dokaza sa kopiranom fotodokumentacijom ekshumacije iz jame Zatisnje kod Livna, kao i masovne grobnice Međina kod Mostara.

Na ove dokaze Odbrane su takođe imale prigovor, tražeći od Suda da od Tužilaštva traži originalne fotografije.

“Gdje su originalne fotografije? Ovo su kopije, kopije u boji, ali to nije original”, naveo je advokat Čilić, s čim su složile odbrane optuženog Jašarevića i Velagića.

Nastavak ročišta zakazan je za 28. septembar, kada će Tužilaštvo BiH nastaviti sa iznošenjem materijalnih dokaza.

Najčitanije
Saznajte više
Ličina i ostali: Slobodno se kretali i jeli istu hranu
Na suđenju za zločine u Bosanskom Novom, svjedok Odbrane prisjetio se dvojice bošnjačkih zatvorenika koji su se slobodno kretali po Vatrogasnom domu i jeli istu hranu kao vojni policajci. 
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
Ujić: Ročište odgođeno zbog nedolaska optuženog