Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Nusret Selimović, nekadašnji službenik u Odjeljenju kriminalističke službe Centra javne bezbjednosti (CJB) Hadžići, rekao je da je imao informacije da Srpska Demokratska Stranka (SDS) naoružava srpsko stanovništvo na području Hadžića.

Ocijenio je da je naoružano srpsko stanovništvo predstavljalo opasnost za bezbjednost općine, te da bi se ugrožavanje bezbjednosti Pazarića odrazilo na područje Sarajeva pa i šire.

Selimović je rekao da je znao da dio stanovništva “prenosi informacije neprijateljskoj strani”, te da su pronađene i vojne radio-stanice. Pojasnio je da su osobe, kod kojih su nađeni oružje ili oprema, nakon uzimanja izjava zatvarane zbog sigurnosti, te da je jedan od tih centara bio “Silos”.

“Sve radnje koje su poduzimane bile su maksimalno sukladne Zakonu o krivičnom postupku na čemu su insistirali i načelnik stanice i komandir policije”, kazao je svjedok.

Na pitanje da li je policija imala moć da pusti takve osobe, on je odgovorio: “Ni govora”.

“Bilo je desetine hiljada izbjeglica i sa općine Hadžići i iz Istočne Bosne. Bio je opšti haos. Najbliži srodnici nestali, silovanja koja su vršena na tim općinama. Nije postojala sila koja bi odbranila te ljude od fizičke likvidacije”, kazao je svjedok.

Selimović je rekao da je u “Silosu” bio nekoliko puta, te da je vidio da među stražarima postoji hijerarhija. Dodao je da nije vidio niti čuo da je bilo ko zlostavljan, ali da mu je poznato da su neke osobe ispitivane u “Silosu”.

Uz Šabića, za ratni zločin počinjen u Hadžićima optuženi su Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šefik Mešanović i Nermin Kalember.

Na teret im je stavljeno nečovječno postupanje, nanošenje fizičke i duševne patnje zatočenicima u logorima “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”. Šabić je, prema optužnici, bio komandir policije u Pazariću od početka juna 1992. godine. Ostali optuženi bili su u civilnim i vojnim strukturama, te obavljali dužnosti u logorima.

Drugi svjedok Šabićeve Odbrane Sabrija Hebib kazao je da je bio rezervni policijac u Stanici policije u Pazariću, čiji je komandir u septembru 1992. godine postao optuženi Šabić.

Hebib se prisjetio kako je Šabić išao dogovarati sa srpskim stanovništvom da se oružje preda mirnim putem. “Bilo je uspjeha, ali su predali simbolično, oružje starijeg tipa”, kazao je svjedok i ocijenio da je Šabić radio svoj posao profesionalno.

Dodao je da su neki pozivani na informativni razgovor, te da su nakon toga puštani na slobodu.

Istaknuo je da su uhapšene osobe kod kojih je pronađeno oružje koje ranije nisu predali, te da mu je bilo poznato da su bili u školi u Pazariću, “Silosu” i “Krupi”.

Nastavak suđenja zakazan je za 6. oktobar.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao