Četvrtak, 19 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Vladimir Simović je uložio više od 35 materijalnih dokaza te fotodokumentaciju o ubistvu Nermana i Edina Veledara, kao i izvode iz matične knjige umrlih za ove osobe i za Amela Veledara.

Odbrane optuženih nisu imale prigovore na uložene dokaze.

Za zločine počinjene na području Čapljine optuženi su Nikola Zovko kao bivši komandir Policijske stanice u Čapljini, Petar Krndelj kao pomoćnik komandira, Krešo Raič kao komandir voda Vojne policije i Ivica Čutura kao operativni radnik u stanici u Čapljini.

U optužnici se navodi da su pripadnici policije, kojima je rukovodio optuženi Krndelj, i vojni policajci Hrvatskog vijeća obrane (HVO) 19. jula 1993. učestvovali u akciji u selu Čeljevo (općina Čapljina), tokom koje su ubijena tri bošnjačka civila. Optuženi su i za nečovječno postupanje i protivzakonito zatvaranje.

Suđenje će se nastaviti 14. septembra, kada će Tužilaštvo nastaviti s ulaganjem spornih materijalnih dokaza.

Najčitanije
Saznajte više
Babić i Maletić: Optuženi negira da je upravnik zatočeničkog objekta u Pribiniću
Na suđenju za zločine u Tesliću, optuženi Dragan Babić je kazao da nikada nije bio upravnik zatočeničkog objekta u Pribiniću.
Ivanoviću 10 godina zatvora za višestruko silovanje u Foči
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Boru Ivanovića na 10 godina zatvora zbog višestrukog silovanja u Foči 1992. godine.
Avdičević i ostali: Saznanja o vojnom zatvoru iz medija
Šestić: Na šinama u živom štitu